Orta asya ülkelerinde finansal entegrasyon ve ticaret
Financial i̇ntegration and trade central asian countries
- Tez No: 588034
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Modern politik – coğrafi yorumda, Orta Asya beş devlet için ortak bir isimdir: Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan. Bağımsız devletler olarak 1991'de ortaya çıktılar. O zaman kendi bağımsız finansal piyasalarının oluşumu başladı. Genel olarak, gelişimlerinin hikayeleri oldukça benzerdir ve birçok bakımdan Rusya pazarının tarihine benzer, ancak bugün her ülkenin finansal piyasasının oldukça farklı olduğu için bir takım farklılıklar vardır. Ekonomik kalkınmaya göre bu ülkeler büyük ölçüde gelişmiş devletlerin gerisinde kalmaktadır ve finansal piyasaların sınıflandırılmasına göre gelişmekte olan kategorilere giriyor. Söz konusu ülkelerin finansal sektörü hakkında sistematik bilgi eksikliği bu konunun aciliyetini güçlendirir. Şu anda Kazakistan ve Kırgızistan'ın finansal piyasalarını finansal piyasalarını Avrasya Ekonomik Birliği içine entegre etmek için bazı adımlar atılmıştır. Bölgedeki mevcut ekonomik bağlar, Orta Asya'yı daha da entegre etmek için bir başlangıç notası olabilir ve bu gelişimin umutlarını ve sonuçlarını anlamak önemlidir.
Özet (Çeviri)
In modern political-geographical interpretation, Central Asia is a common name for five states: Kazakhstan, Kyrgzystan, Tacikistan, Turkmenistan and Uzabekistan. They emerged as independent states in 1991. At that time began the formation of their own independent financial markets. In general, the stories of their devolopment are very similar and in many respects similar to the history of the Russian market, but today there are some differences as aech country's financial market is quite different. According to economic development, these countries are largely lagging behind devoloped countries and fall into developing categories according to the classification of financial markets. The lack of systematic information about the financial sector of these countries reinforces the urgency of this problem. Currently, some steps have been taken to integrate the financial markets of Kazakhstan and Kyrgyzstan into the Eurasian Economic Union. The current economic ties in the region can be a starting point for further integration of Central Asia, and it is important to understand the prospects and consequences of this development.