Metforminin meme kanseri hücreleri üzerindeki etkilerinin araştırılması
Invastigating of effects of metformine on human mammary cancer
- Tez No: 588114
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARASH ALIZADEH YEGANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kanserlerde kemoterapötiklere gösterilen dirençte ve kanser gelişiminde apoptozisin önemli rolü vardır. Metforminin güvenli, ucuz, etkili ve sık kullanılan bir ilaç olduğu düşünülürse, bu ilacın potansiyel apoptotik etkileri büyük önem arz etmektedir. Apoptotik yolaklar, kanserlerde kemoterapötiklere gösterilen dirençte ve kanser gelişiminde önemlidir. Bu nedenle, meme kanseri hücrelerinin metformin ile muamelesinin kaspaz-3, bax ve bcl-2 protein düzeylerini ve aktivitelerini nasıl etkileyeceğini araştırdık. Bu amaçla, meme kanseri hücre kültürü yapıldı. Daha sonra bu hücreler metformin ile muamele edilip hücrelerdeki kaspaz-3, bax, bcl-2, wee 1 gadd153, grp78, ve AIF protein düzeyleri ve aktiviteleri ELISA yöntemiyle analiz edildi. Bu amaçla, insan meme kanseri hücre kültürü yapıldı. Daha sonra bu hücreler metformin ile muamele edilip hücrelerdeki kaspaz-3, bax, bcl-2, wee 1 gadd153, grp78, ve AIF protein düzeyleri ve aktiviteleri ELISA yöntemiyle analiz edildi. Çalışmamız metforminin kanser hücrelerinin üremesini ve proapoptotik proteinlerin ekspresyonunu azalttığını ve antiapoptotik proteinleri artırdığını göstermiştir. Sonuç olarak çalışmamız metforminin insan meme kanseri üzerinde apoptotik etkileri olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Apoptotic pathways are important for resistance to chemotherapeutics drugs and cancer development. If metformine are thought to be safe, cheap and effective drugs, the potentially apoptotic effects of these drugs are of great importance. Therefore we planned to investigate kaspase-3, bax and bcl-2 protein levels and activity in metformin treated skin cancer cells. For this propose we do culture of mammary cancer cells then these cells will treat with metformin and it will be analyzed kaspase-3, bax, bcl-2, wee 1, gadd153, grp78, and AIF protein levels and activity by ELISA on these cells. For this propose we did culture of human mammary cancer cells then these cells treated with metformine and it was analyzed kaspase-3, bax, bcl-2, wee 1, gadd153, grp78, and AIF protein levels and activity by ELISA on these cells. Treatment of metformine increased of proapoptotic proteins and decreased antiopoptotic protein. In conclusion our study showed that metformine has apoptotic effen on human mammary cancer cells