Konyalı Hacı Halis Kestane'nin hayatı ve tasavvufî görüşleri
The life and thoughts on sufistic wiews Of Hacı Halis Kestane who is from Konya
  1. Tez No: 588115
  2. Yazar: ÖZLEM ALTUNOYMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNCEL DEMİRDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada ricâlu'l gayb erenlerinden olan Konyalı Hacı Halis Kestane'nin hayatı ve eserlerinden yola çıkarak tasavvufî görüşleri incelenmiştir. Çalışmamız giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde; Halis Kestane'nin hayatı ve eserleri ele alınmıştır. İkinci bölümde; Halis Kestane'nin Tasavvufî Görüşleri başlığı altında, tasavvufa, tarîkata dair görüşlerine ve tasavvufî kavramlara verdiği yorumları ele alınmış, insanlara tavsiyelerinden bahsedilmiştir. Ek'te Halis Kestane'nin türbesinden görüntülere, kendi fotoğraflarına, gazete yazılarına, Testi üzerinde Hızır (a.s)'ın el yazısı olan fotoğrafa yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise, araştırmamızda elde edilen bilgiler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Sufi views were examined from the lives and works of (from Konya Hacı Halis Kestane), one of the ricâlu'l gayb. Our study consists of introduction, two parts and the final result. In the first chapter; the lives and works of Halis Kestane are discussed. In the second chapter; Under Halis Kestane's Sufi Opinion he refers to Sufism his views on religious order, his comments on Islâmic Sufism concepts and recommendations to people. In the annex, photographs of Halis Kestane from the tomb, images, newspaper articles, and the handwriting of Hızır (a.s) on the pitcher were included. In the conclusion section, the informations obtained in our research has been evaulated.