Yeni nesil televizyon belgesel programlarında tüketim kültürü: TLC televizyon kanalı örneği
Indentification indentified in new generation television documentary programs : TLC television channel example
  1. Tez No: 588118
  2. Yazar: ZHİLA GHANBARZAD AMİRKHİZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM GÜZELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sinema sanatı aynı zamanda belgesel sinema tarihi ile eş zamanlı bir geçmişe sahip olmuştur. Sinema sanatının ortaya çıkmasıyla beraber, hareketli görüntülerin en önemli görevi bir mesaj veya anlamın aktarılması olmuştur. Tez içeriği çerçevesinde, belgesel sinemanın tarihsel sürecinden bahsederken, bu sinema türünün gelişmesi ve farklı kültürlerde değişen amaçlara hizmet etmesi ele alınmıştır. Tez kapsamında; Belgesel sinemanın İkinci Dünya Savaşı sonrası, televizyonla el sıkışmasıyla beraber ve modernizmin etkisiyle tüketim kültürün daha hissedilir olduğu bir dönemde, farklı ideolojiler eşliğinde nasıl bir değişime uğradığını anlatmaktadır. Tüketim kültürünün, insan hayatının her alanını etkilemesi, günümüz belgesel sinemanın televizyona geçiş süreciyle beraber reality showların bu türü deforme ettiği ve melez türlerin ortaya çıkarak, tüketim kültürüne hizmet etmesi tezin temel sorununu oluşturmaktadır. Belgesel sinemanın varlığını sürdürebilmesi için, televizyonla yaptığı anlaşma melez türlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Böylelikle belgesel sinema televizyonun fiziksel ve içeriksel özeliklerini kendi temeline dâhil ederken, televizyon tüketiciyle farklı bir zeminde buluşmak zorunda kalmıştır. Tez çerçevesine ele alınan Dicovery Channel'in alt kanalı olan TLC kanalında yayınlanmakta olan iki program“Gelinliğe Evet De”ve“Sıkı Dönüşüm”Norman Fairclough'un -eleştirel söylem analizi- yöntemiyle analiz edilmektedir. Söylem, 1960 sonrası Batı'da sosyal bilimlerde ortaya çıkan bilimsel makale ve eserlerde kullanılan bir yöntem olmuştur. Tezin içeriğine uygun olan bu yöntem daha çok diyaloglar ve beden dili üzerinden, adı geçen programlarda aktarılan ideolojik mesajları tüketim kültürü bağlamında ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Cinema as art, has always been in unison with the history of documentary cinema. Foundation of cinematic art most importantly enabled motion pictures to convey a message and context. In this thesis, while explaining it's history, special focus is given to development of this type of cinema and its varying utilities in different cultures. The thesis explores the transformation of documentary cinema under disparate ideologies in post-WW2 era characterized by intertwined ties with TV and distinct consumption culture. All-present consumption culture and documentary cinema's fraternization with TV, and particularly reality shows, inevitably deformed documentary cinema by creating a hybrid genre. Documentary cinema's involvement with tv destined the birth of this hybrid genre. Hence, while documentary cinema started embodying TV's physical and contextual features, TV had to meet the viewer/consumer on a different level. In the thesis, two different programs, Say Yes To The Dress and Skin Tight broadcasted on one of Discovery Channel's sub channels TLC, are examined through Norman Fairclough's critical discourse analysis. The analysis has been widely used in scientific theories and articles in social sciences, emerged in the West after the 60's. This method is highly applicable to this thesis, as it tries to decipher the ideoligical messages in these programs in the context of consumption culture both through dialogues and non verbal communication.