Akıllı Çağda Dijital Dönüşüm Bileşenlerinin Önceliklendirilmesi Ve Bir Uygulama
Prioritization Of Digital Transformation Components İn The Smart Age And An Application.
- Tez No: 588123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL TEKİN TEMUR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Dijital dönüşüm, akıllı çağda bilimsel araştırma konuları içerisinde en çok öne çıkan konulardan bir tanesidir. Dijital dönüşüm bileşenleri yetkinliklerini oluşturmaya yönelik değerlendirme süreci ise; çok fazla ölçüt içerdiğinden geniş ölçekli bir konudur. Bu tez çalışmasında, söz konusu ölçütler, ilgili literatür ve uzman görüşmeleriyle ortaya çıkarılmış, çok kriterli karar verme yöntemlerinden bir tanesi olan Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yöntemi kullanılarak önceliklendirilmiştir. Kriterlerin önem ağırlıklarının, kurum içindeki yetkinliklerinin puanlandırılması sonucu elde edilen değerler ile çarpımına dayanan bir yetkinlik değerlendirme aracı oluşturulmuştur. Araştırmamız, dijital yetkinlikleri 5 farklı kıstas üzerinden değerlendiren bir metodoloji önermektedir. Dijital Yaratıcılık, Dijital Strateji ve Organizasyon, Dijitalleşme Teknolojileri, Dijital Yeni İş Modelleri ve Süreçler, Dijital Ürün adı altında toplanan bu beş maddenin niteliksel ve niceliksel alt kriterlerinin beraber ele alındığı bir dijital yetkinlik değerlendirme uygulaması oluşturulmuştur. Dijital gelecek dediğimiz kavramı anlamak ve uygulanabilir halde tasarımsal çalışmalarını yapmak için dijital yol haritaları ve kılavuzlar ortaya konulmaktadır. Bu tez çalışmasında en önemli amaç; özellikle IT ve üretim sektörleri temel alınarak bir dijital dönüşüm değerlendirme kılavuzu elde edebilmek; şirketlerin dijital seçimlerine kolaylık sağlanabilecek uygulama tasarımı oluşturmak ve bunu geliştirmek olmuştur. Hedef dijital geleceğe ve sürekli değişen unsurlara vizyonel, uygulanabilir, yaratıcı bir bakış açısı yaratmaktır. Dijital dönüşümde bilginin entegrasyonunu sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Digital transformation is one of the hot topics in the field of scientific research in the smart age. The evaluation process for building digital transformation; is an extended topic that can contain too many criteria. In this thesis, the relevant criteria are obtained from the literature and experts, then Analytical Hierarchy Process (AHP), which is one of the multi-criteria decision-making methods is applied to prioritize them. A competence assessment tool based on the multiplication of the importance weights of the criteria with the values obtained as a result of scoring the competencies in the institutions is proposed. Our research proposes a methodology that evaluates digital competencies on 5 different criteria. A digital competence assessment application was created in which the qualitative and quantitative sub-criteria of these five items collected under the name of Digital Creativity, Digital Strategy and Organization, Digitalization Technologies, Digital New Business Models and Processes, Digital Product. Digital roadmaps and guides are introduced to understand the concept of what we call a digital future and to carry out its design work in a feasible form. The most important aim of this thesis is; to be able to propose a digital transformation assessment guide, especially based on the IT and manufacturing sectors; to create and develop application design that can facilitate the choices of companies during digitalization. The goal is to create a visionary, applicable and creative perspective on the digital future and constantly changing criteria, and to integrate information in digital transformation.