Dijital dönüşüm, smart ve inovatif teknolojilerin tüketici satınalma davranışlarına etkisinin teknoloji kabul modeli ile incelenmesi: Beyaz eşya sektöründe biruygulama
Analyzing the effects of digital transformation, smart and innovative technologies on consumer purchasing behaviors with the technology acceptance model: An application in the white goods industry
  1. Tez No: 692351
  2. Yazar: ESİN ARSLAN ENSAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM SOFYALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Teknoloji günden güne gelişiyor. Teknoloji de yaşanan gelişmeler dijital dönüşüm etkisini karşımıza çıkarmaktadır. Dijital dönüşümün etkileri, sağlık, otomotiv, elektronik, eğitim gibi birçok alanın yanında beyaz eşya sektöründe de oldukça fazla karşımıza çıkmaktadır. Teknolojik ve yenilikçi ürünlerle zenginleşen sektör daha akıllı, daha inovatif, erişilebilirliği daha yüksek, dijital deneyimlerle dolu bir dünyanın parçası olmaktadır. Akıllı ürünler, insan yaşamını zenginleştirmekte ve yeni bir gelecek yaratarak sosyal refah düzeyini arttırmaktır. Dijital çağda günlük yaşam kalitelerine artı değer katan ve ev yaşamanı konforlu kılan yenilikçi ve akıllı ürünler köklü bir değişimden geçerek yeni stratejiyi oluşturmaktadır. Akıllı ürünler, ağ bağlantılı hayata yönelik aksamlarıyla geniş bir çalışma yelpazesi oluşturmaktadır. Mekanik aksamlar kendi arasında iletişimi sağlamaktadır. Beyaz eşya sektöründe ön plana çıkan dijital dönüşüm kavramı, endüstri 4.0 teknolojileri yeni nesil ürünler ile pazara sunulmaktadır. Akıllı ve inovatif sistemlerin veya teknolojilerin entegre edildiği beyaz eşya ürünlerinin tüketiciler tarafından benimsenmesi ve kullanılması işletmeler açısından önem taşımaktadır. Çalışmada, beyaz eşya sektöründeki akıllı ve inovatif teknolojilerin tüketiciler tarafından kabul edilmesi araştırılmış, teknoloji kabül modeli ile tüketici kabul süreci değerlendirilmiş ve tüketici satın alma davranışına etkisi incelenmiştir. Literatür araştırmalarından yola çıkarak TKM boyutlarına uygun 7 hipotez oluşturulmuştur. Araştırma verileri, Manisa ilinde yaşayan, dijital dönüşüm teknolojilerini bilen, beyaz eşya ürünlerini kullanan ve 18 yaş üzeri bireylerden anket uygulaması ile 341 veri elde edilmiştir. Örneklemi ve hipotezleri değerlendirmek üzere analizler uygulanmıştır. Algılanan kullanım kolaylığı, algılanan fayda, tutum ve niyet değişkenleri arasındaki pozitif ilişki kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The technoloji is developing day by day. Advances in technology have accelerated the effect of digital transformation. The effects of digital transformation are seen in many areas such as health, automotive, electronics and education, as well as in the home appliance. Enriched with technological and innovative products, the sector is part of a world that is smarter, more innovative, more accessible and full of digital experiences. Smart products enrich human life and create a new future to increase the level of social welfare. Innovative and smart products that add value to daily life quality in the digital age and make living at home comfortable, form a new strategy through a radical change. Smart products provide a wide range of work with networked components. Mechanical components enable communication between themselves. The concept of digital transformation, which stands out in the white goods sector, is introduced to the market with new generation products of industry 4.0 technologies. The assessment of consumer acceptance of products with integrated smart and innovative systems or technologies with the technology acceptance model and its effect on consumer purchasing intention was examined. In the study, the acceptance of smart and innovative technologies in the white goods sector by consumers was investigated, the technology acceptance model and the consumer acceptance process were evaluated and its effect on consumer purchasing behavior was examined. Based on the literature research, 7 hypotheses were formed in accordance with the dimensions of the Technology acceptance model. Research data, 341 data were obtained from individuals over the age of 18 who live in Manisa, know digital transformation technologies, use white goods products. Analyzes were applied to evaluate the sample and hypotheses. The positive relationship between the variables of perceived ease of use, perceived usefulness, attitude and intention has been proven.