Gaziantep kent merkezinin gürültü haritası ve gürültünün işitsel etkileri üzerine bir çalışma
A Study on the noise map of the Gaziantep city center and hearing effects of noise
- Tez No: 58816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER KANLIKAMA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Gaziantep şehrinde 37 değişik merkezde Cirrus marka CRL 702 model sound level meter ile gürültü düzeyleri saptandı. Bu 37 merkezde elde edilen sonuçlar insan sağlığı açısından ISO standartları ile karşılaştırıldığında 10 merkezin çok tehlikeli, 23 merkezin tehlikeli, 4 merkezin orta derecede tehlikeli sınırlar içinde olduğu tespit edildi. Çok tehlikeli merkezlerden biri olan Boyacı Mahallesinden seçilen 35 kişilik çalışma grubunda yapılan odyolojik incelemeler sonucunda en çok etkilenen frekansın 4000 Hz olduğu, bunu 6000 ve 2000 Hz'in takip ettiği saptandı. 250-500 ve 1000 Hz frekanslarının ise gürültüye dirençli frekanslar olduğu tespit edildi. Yaş olarak 35 yaşından sonra işitme kayıplarının 35 yaş öncesi gruba göre daha fazla olduğu saptandı. İstatistiki olarak 4000 ve 6000 Hz. frekanslarında işitme kaybı düzeyleri açısından her iki grup arasında anlamlı fark olduğu görüldü. Çalışma grubunda işitme problemi dışındaki sorunlar araştırıldığında sıklık sırasına göre; sinirlilik %85.7, baş ağrısı % 62.8, uyku bozukluğu % 42.8, kulak çınlaması %25.7 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
A STUDY ON THE NOISE MAP OF THE GAZİANTEP CITY CENTER AND HEARING EFFECTS OF NOISE SUMMARY In this study, noise levels of Gaziantep city center in 37 different places have been measured. When the results, taken from these 37 places, compared with ISO standarts; 10 places have been appreciated as the most dangerous places of the city and 23 as dangerous and 4 as moderately dangerous respectively. On 35 persons selected randomly after an obligations of, at least, 10 years in one of the most dangerous places, full odiologic examinations have been performed. In the conclusion, the most affected sound frequencies have been found first 4000 Hz and followed by 6000 and 2000 Hz. Low frequencies like 250, 500 and 1000 Hz had been established as the more resistant ones against noise. According to statistical analysis after the ages of 35, noise has induced hearing loss more evidently especially in a frequence spectrum between 4000 and 6000 Hz. When investigating other problems accompany with hearing loss or besides this it had been shown that irritability as % 85.7, headache as % 62.8, sleeping disturbances as % 42.8 and tinnitus as % 25.7.