Kentsel tasarımda yer alan bina cephelerinde ses yalıtımı: Gaziantep Akkent Kongre Merkezi'nin cephe incelemesi
Sound insulation on facades of buildings in urban design: Gaziantep Akkent Congress Center facade examination
- Tez No: 733298
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL ÖZÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Mevcut binalara sonradan dâhil edilen yalıtım iyileştirmeleri hem maliyetli hem de konforu sağlamakta yetersiz kalabilmektedir. Bu açıdan, bina cephelerinde uygun malzeme seçimi, akustik performansın hem mevcut hem de gelecekteki koşulları temsil eden dış gürültü verileri dikkate alınarak belirlenmesi için önemlidir. Mimari projenin ilk aşamalarından itibaren disiplinler arası bir çalışma yürütülerek, akustik uzman kontrolünde yalıtımın tasarıma dahil edilmesi, bina cephelerinde ideal mimari konforun sağlanması açısından dikkate alınması gereken bir unsurdur. Bina cephelerindeki ses yalıtımını konu alan bu tez çalışmasında; öncelikle ulusal, uluslararası literatür taraması yapılmış ve gürültü, gürültü kontrolü, bina cephelerindeki ses yalıtımı, mimari akustik vb. kavramlar mimari açıdan irdelenmiştir. Araştırma devamında ülkemizdeki mevzuatlar incelenerek, işitsel konforun sağlanmasına yönelik Türkiye'de, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 31 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanan“Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkındaki Yönetmelik”bazında bina cepheleri analiz edilmiştir. Edinilen bilgiler ışığında yöntem belirlenmiş ve kongre merkezlerinin kent bağlamında öneminden yola çıkılarak Gaziantep özelinde iki cephesi karayolu trafiğine maruz kalan Gaziantep Akkent Kongre Merkezi örneklem olarak seçilmiştir. Örneklem hakkında incelemeler sonucunda, yapı özelinde simülasyon programı (Insul) kullanılarak, cephe analizi yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur. Araştırma verileri doğrultusunda; kongre merkezi mevcut cephesinin mimari akustik performansı, yönetmelik kapsamında değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları raporlanarak, öneriler getirilmeye çalışılmıştır. Bu şekilde yürütülen projeler dijital çağın getirilerine daha kolay adapte olup, sürdürülebilir bir sistemin parçası olarak ekonomik, yenilikçi, kaliteli ve konforlu alanlar oluşturmaya katkı sağlanacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Insulation improvements added to existing buildings can be both costly and insufficient to provide sufficient comfort. In this respect, the selection of appropriate materials for building facades is important for determining the acoustic performance by considering external noise data representing both current and future conditions. The inclusion of insulation in the design under the control of acoustic experts by conducting an interdisciplinary study from the first stages of the architectural project is a factor that should be considered in terms of providing ideal architectural comfort on building facades. In this thesis study on sound insulation on building facades; First of all, national and international literature review was made and noise, noise control, sound insulation on building facades, architectural acoustics, etc. The concepts are analyzed in terms of architecture. In the continuation of the research, the legislations in our country was examined and the building facades were analyzed on the basis basis of the“Regulation on the Protection of Buildings Against Noise”published on 31 May 2017 by the Ministry of Environment and Urbanization in Turkey to ensure auditory comfort. In the light of the information obtained, the method was determined and based on the importance of congress centers in tje context of city, Gaziantep Akkent Congress Center, which is exposed to road traffic on both sides of Gaziantep, was chosen as a sample. As a result of the examinations about the sample, facade analysis was made and suggestions were made by using the building-specific simulation program (Insul). In line with the research data; The architectural acoustic performance of the existing façade of the congress center has been evaluated within the scope of the regulation. Research findings were reported and suggestions were made. It is foreseen that the projects carried out in this way will adapt more easily to the benefits of the digital age and will contribute to creating economical, innovative, quality and comfortable spaces as part of a sustainable system.