Yeni nesil reklam uygulamaları ve tüketicinin satın alma davranışı üzerine etkisi
The effect of new generation advertising on consumers' purchasing behaviours
- Tez No: 588170
- Danışmanlar: DR. KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dijitalleşen dünya ile birlikte her alanda olduğu gibi reklam uygulamalarında da değişiklik yaşanarak geleneksel uygulamaların yanında yeni nesil reklam uygulamaları ortaya çıkmıştır. İnternet kullanımının yaygınlaşması ve sosyal medya kullanımının son dönemde hızla artması sebebiyle firmaların müşterilere ulaşabilmek için ürün ve hizmet tanıtımlarını internetteki her türlü mecrayı kullanarak yapması kaçınılmaz hale gelmiştir. İnternet reklamları; tüketiciye anında ulaşılabilmesi, maliyetlerinin geleneksel reklam uygulamalarına kıyasla daha düşük olması, veri tabanlı pazarlama ile birlikte doğru hedef kitleye ulaşmanın daha kolay olması, etkiletişim düzeyinin internet reklamlarında daha yüksek olması gibi sebeplerden ötürü geleneksel mecralara göre daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Reklam verenler tüm bu etmenleri göz önünde bulundurarak hedef kitlelere ulaşabilmek, ilgilerini çekebilmek ve ürün/ hizmet tanıtımlarını yaparak satış faaliyetlerini gerçekleştirebilmek amacıyla son dönemde yeni nesil reklam uygulamalarını arttırmışlardır.
Özet (Çeviri)
With the digitalizing world, advertising practices have changed and new generation advertising practices have emerged alongside traditional. Due to the widespread use of the internet and the rapid increase in the use of social media, it has become inevitable for companies to promote their products and services by using all kinds of media on the internet in order to reach customers. Internet advertising has become more preferred than traditional media due to reasons such as instant access to consumers, lower costs compared to traditional advertising practices, easier access to the right target audience with database marketing, and higher level of interaction. Considering all these factors, advertisers have recently increased their new generation advertising practices in order to reach their target audiences, attract their attention and perform their sales activities by promoting their products / services.