Sosyal bilgiler dersinde öğrencilere mini şirketler kurmaları yoluyla girişimcilik becerisinin kazandırılması: Bir eylem araştırması
Primary school students' acquiring entrepreneurship skills in social studies lessons through establishing their own mini companies: An action research
- Tez No: 588171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ALADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
GiriĢimcilik becerisi, ilkokul ve ortaokul öğretim programlarında çeĢitli kazanımlarla iliĢkilendirilerek öğrencilere kazandırılması hedeflenen bir beceridir. Bu araĢtırmada ortaokul 6. sınıf öğrencilerine, sosyal bilgiler dersinde kendi mini Ģirketlerini kurarak ve iĢleterek giriĢimcilik becerisinin kazandırılması amaçlanmıĢtır. GiriĢimcilik becerisi 6. sınıf sosyal bilgiler programında“Üretim, Dağıtım ve Tüketim”öğrenme alanında yer alan“Ülkemizin Kaynakları”ünitesindeki kazanımlar ile iliĢkilendirilmiĢtir. Bu süreçte öğrencilerden giriĢimciliğin alt becerileri olan; olumlu iliĢkileri kurma, ihtiyaçları fark etme, talep edilebilecek bir ürünü arz etme, iĢ planları yapma ve planları uygulama, risk alma gibi becerileri kazanmaları beklenmiĢtir. Öğrencilerin kendi Ģirketlerini kurmaları sürecinde, iĢ fikrini oluĢturmaları/ olgunlaĢtırmaları için çalıĢmalar yapılmıĢtır. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra çevre koĢullarına uygun yatırım fikirlerini hayata geçirmeleri sağlanmıĢtır. AraĢtırma 2017-2018 eğitim öğretim yılında araĢtırmacının öğretmen olarak görev yaptığı Aydın iline bağlı bir devlet ortaokulunda gerçekleĢtirilmiĢtir. AraĢtırma nitel araĢtırma yöntemlerinden eylem araĢtırması deseninde tasarlanmıĢtır. ÇalıĢma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaĢılabilir durum örneklemesi kullanılmıĢtır. AraĢtırmaya 6/B Ģubesinin bütün öğrencileri katılmıĢtır. Veriler 6/B Ģubesinden rastgele seçilen 6 öğrenciden toplanmıĢtır. AraĢtırmacı, ders öğretmeni rolünde araĢtırmayı yürütmüĢtür. Veri toplama aracı olarak kontrol listesi, yarı yapılandırılmıĢ görüĢme formu, araĢtırmacı ve öğrenci günlükleri kullanılmıĢtır. Veriler içerik analizine tabi tutularak çözümlenmiĢtir. AraĢtırmanın sonucunda giriĢimcilik becerisini kazandırmaya yönelik hazırlanan eylem planının öğrenciler üzerinde giriĢimci özelliklerini edinmelerine, sorun çözmelerine ve kendi yeteneklerini keĢfetmelerine katkı sağladığı görülmüĢtür. AraĢtırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda ilköğretimde öğrencilerin giriĢimcilik becerisi edinmelerine fırsat yaratacak ortamların hazırlanması, mini Ģirketlerin kurulması, vi yakın çevrede bulunan iĢletmelerle ortak okul projelerinin yürütülmesi, çalıĢmaların 1 yıl ile sınırlı kalmayıp“Üretim, Dağıtım ve Tüketim”öğrenme alanı içinde uzun bir sürece yayılması, diğer branĢlarla iĢbirliğine gidilmesi Ģeklinde önerilerde bulunulmuĢtur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: GiriĢimcilik, GiriĢimcilik Becerisi, Sosyal Bilgiler, Mini ġirket.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is a skill that is aimed to get students acquire by associating with various acquisitions in primary education programs. In this research, it is aimed to make 6th grade students acquire entrepreneurship skills by establishing and operating their own mini companies in Social Studies lessons. Entrepreneurship skills were associated with the acquisitions in the unit ''Resources of our country'' in the 6th grade Social Studies program in the field of Production, Distribution and Consumption learning area. In this process, students were expected to gain the skills which are accepted as sub-skills of entrepreneurship such as building positive relationships, recognizing needs, offering a product that can be requested, making business plans and implementing them, taking risks. During the process of establishing their own companies, students were provided with an entrepreneurship seminar to form / mature their business idea, successful entrepreneur stories were introduced, business ideas were tried and business plans were formed. After the preparations were completed, students were provided to implement investment ideas appropriate to the environmental conditions. The research was conducted in a public secondary school in Aydın province in the 2017-2018 academic year where the researcher still works as a teacher. The research was designed as an action research, which is one of the qualitative research approaches. The study group consisted of six randomly selected students in 6/B. The researcher conducted the research as a teacher of the class. In the research, check list, semi-structured interview form, researcher and student diaries were used as data collection tools. The data were analyzed by content analysis. As a result of the study, it was seen that the action plan contributed to the acquisition of entrepreneurship skills, problem solving and self-discovery of the students. With the light of the results, some suggestions have been made such as students should be enabled to gain entrepreneurship skills in primary education and establish mini companies, joint projects should be carried viii out with the establishments nearby, activities should be disseminated not only for one year but also for a long period in the“Production, Distribution and Consumption”learning area, cooperation should be made with other branches, KEY WORDS: Entrepreneurship, Entrepreneurship Skills, Social Studies, Mini Company.