Vergi aflarının uzun dönemli vergi fonksiyonu üzerindeki etkisinin analizi
Analysis of the effect of tax amnesties on long-run tax function
  1. Tez No: 588176
  2. Yazar: BİRCAN ÇELEBİ CÖMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal İktisat ve Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Genel olarak idari ve cezai yaptırıma maruz kalmadan mükelleflere vadesi geçen vergi borçlarını ödeme imkanı veren; belirli bir tutar ödeme yapma karşılığında önceki dönemlerdeki vergisel yükümlülüklerden kurtaran vergi düzenlemeleri iktisadi açıdan“Vergi Affı”olarak kavramlaştırılmaktadır. Türkiye'deki vergi afları, gerek vergi gerekse iktisat politikalarının bir aracı haline gelmiştir. Ülkemizde 2002-2018 yılları arasında sekiz kez vergi affına yönelik kanun yürürlüğe konulmuştur. Söz konusu kanunların gerekçelerinin, vergi gelirlerini artırmak olduğu görülmüştür. Bu çalışmanın amacı 2002-2018 döneminde Türkiye'de yürürlüğe konulan vergi aflarının vergi gelirleri üzerindeki etkisini analiz etmektir. Analizde, vergi aflarının amaç ve kapsamı dikkate alındığında kullanılan yöntem çerçevesinde hangi affın hangi dönemde etkisinin olup olmadığı da incelenmiş olmaktadır. Analizde, yöntem olarak yapısal kırılmalı birim kök ve tümleşme testleri kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda, analize konu dönemde sadece 5811 sayılı Kanun ve 6111 sayılı Kanunun tahsil edilen vergileri artırdığı, diğer vergi aflarının vergi gelirleri üzerinde etkisi olmadığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In generally tax regulations that give to opportunity for taxpayers to pay overdue tax debts without being subject to administrative and criminal sanction; to pay a certain amount in exchange for forgiveness of a tax liability relating to previous tax periods are considered as“tax amnesty”. Tax amnesties in Turkey have become a policy tool of both tax policies and economics policies. In our country, eight times between 2002 and 2018, the tax amnesty law was conducted. The reasons for these laws were to increase tax revenues. The aim of this study is to analyse the long-run impact on tax revenues of the tax amnesties enacted in 2002-2018 period in Turkey. In this analysis, considering the purpose and scope of tax amnesties, in the framework of the method used, which amnesty has whether effect on which period was also studied. In this analysis, unit root test with structural breaks and cointegration test with structural breaks were used as method. As a result of the analysis, it has revealed that only the Law numbered 5811 and the Law numbered 6111 increased the tax revenues in the analysis period, and the other tax amnesties had no effect on tax revenues.