Teknolojik uygulamalara dayalı fen bilimleri öğretiminin ortaokul öğrencileri üzerine etkisinin araştırılması
Investigating the impact of science teaching based on technological applications on secondary school students
- Tez No: 588177
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER ŞENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı, yedinci sınıf fen bilimleri dersinde kullanılan teknolojik uygulamalara dayalı fen bilimleri öğretiminin öğrencilerin derse yönelik akademik başarı, ilgi, tutum ve motivasyonları üzerine etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda yedinci sınıf fen bilimleri ders müfredatında yer alan toplam 21 kazanıma sahip Elektrik Enerjisi ünitesi ile Güneş Sistemi ve Ötesi ünitesi seçilmiştir. Bu üniteler 11 hafta (44 ders saati) süresince işlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2016–2017 eğitim - öğretim yılında T.C. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulun yedinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma grubunda toplam 70 öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrencilerden 35'i deney grubunda 35'i ise kontrol grubunda yer almaktadır. Araştırmada nicel yöntem ve ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmada uygun örnekleme yöntemi ile oluşturulan iki gruptan birisi olan kontrol grubunda, öğrenci merkezli öğretim yaklaşımı prensiplerine göre mevcut müfredat öğretimi yöntem ve tekniklerinin uygulandığı ortamda; deney grubunda ise öğrenci merkezli öğretim yaklaşımının yanı sıra bilişim teknolojileri etkinliklerini içeren teknolojik uygulamalara dayalı fen bilimleri öğretiminin uygulandığı ortamda dersler işlenmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından hazırlanmış 42 sorudan oluşan Elektrik Enerjisi ile Güneş Sistemi ve Ötesi ünitelerine yönelik başarı testi, fen konularına yönelik ilgi ölçeği, ilköğretim fen ve teknoloji dersine yönelik tutum ölçeği ve fen öğrenmeye yönelik motivasyon ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın başında deney ve kontrol gruplarına, belirlenen ölçekler ön test olarak uygulanmıştır. Üniteler bitirildikten sonra aynı ölçekler hem deney hem de kontrol grubuna son test şeklinde tekrar uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılarak bağımsız gruplar için t-testi ve bağımlı gruplar için t-testi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda; bilişim teknolojisi etkinliklerini içeren teknolojik uygulamalara dayalı fen bilimleri öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarını, derse yönelik ilgi, tutum ve motivasyon düzeylerini artırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate whether science teaching based on technological applications used in the 7th grade science lesson has an impact on the students' academic achievements, as well as interests, attitudes and motivations concerning the lesson or not. According to that purpose, the Electrical Energy unit and Solar System and Beyond unit included in the 7th grade science lesson curriculum with a total of 21 acquisitions were chosen. The units were taught throughout 11 weeks (44 course hours). Working group of the study consisted of the 7th grade students attending a secondary school in affiliation with the Republic of Turkey Ministry of National Education in the 2016–2017 academic year. There were totally 70 students in the working group. Among these students; 35 were in the experimental group and 35 were in the control group. In the study, a quantitative method and a quasi-experimental design with pretest-posttest control group were used. In the control group which was one of the two groups formed with convenient sampling method, the lessons were taught in an environment where methods and techniques of the present curriculum teaching were applied according to the principles of a student-centered teaching approach; whereas in the experimental group, the lessons were taught in an environment where science teaching based on technological applications including information technologies activities were applied, besides the student-centered teaching approach. In the study, data were collected using; an achievement test concerning the Electrical Energy and Solar System and Beyond units, which was prepared by the researcher and consisted of 42 questions, as well as the interest scale concerning science subjects, the attitude scale for primary education science and technology and the motivation scale for learning science. At the beginning of the study, the aforementioned scales were applied to the experimental and control groups as a pretest. After finishing the units, the scales were reapplied to the experimental and control groups as a posttest. The data acquired as a result of the study were analyzed using the SPSS package software and applying the independent samples t-test and dependent samples t-test. As a result of the analyses; it was determined that science teaching based on technological applications including information technologies activities increased the students' academic achievements, as well as interests, attitudes and motivations concerning the lesson.