Primer akciğer kanserli vakalarda Tc-99m MIBI ve Tc-99m (V) DMSA'ın bilgisayarlı tomografi ile karşılaştırılması
- Tez No: 58821
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR BERKARDA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
PACa' inde primer tümörün ve mediastinal, hiler LAP' lerin tespiti hastalığın evrelenmesi ve tedavinin planlanması bakımından oldukça önemlidir. PACa1 i tespit edilen 30 vakada Tc-99m MIBI' in planar ve SPECT yöntemi ile tümör ve LAP saptanmasındaki duyarlılığını BT ile karşılaştırdık. Ayrıca 30 vakanın 22' sine Tc-99m (V) DMSA ile planar ve SPECT çekimleri yaparak hem MIBI hem de BT ile karşılaştırdık. Tc-99m MIBI planarın tümörü tespitteki duyarlılığı %97, LAP tespitindeki duyarlılığı %42 iken, SPECT1 nin hem tümörü hem de LAP1 leri saptamadaki duyarlılığını %100 olarak tespit ettik. Tc-99m (V) DMSA planar ile tümörü tespit etmedeki duyarlılığımız %82 iken, SPECT ile bu oran %91' e ulaştı. Tc- 99m (V) DMSA ile yoğun kardiak kan havuzu aktivitesinden dolayı LAP tespiti SPECT tekniği ile ancak bir vakada saptanabildi, özellikle LAP' leri saptamada Tc-99m MIBI, Tc-99m (V) DMSA' e üstün iken, BT ile eş duyarlılığa sahiptir. Sonuç olarak nükleer tıp yöntemleri invazif yöntemler olmayıp, torakotomi yapılmadan hiler ve mediastinal LAP' lerin ve toraks dışı metastazların saptanmasıyla evrelemeye yardımcı olur. Ayrıca tedaviye yanıtın ve nükslerin tespitinde de önemli rol oynarlar.
Özet (Çeviri)
To compare the effectiveness of Tc-99m MIBI and Tc-99m (V) DMSA images for evaluation of primary tumour uptake and detection of hilar and mediastinal lymph node metastasis, Tc-99m MIBI and Tc-99m (V) DMSA planar and SPECT imaging were performed on 22 patients with lung cancer. 22 patients showed tumour uptake on Tc-99m MIBI planar and SPECTand 18 on Tc-99m (V) DMSA planar and 20 on (V) DMSA SPECT imaging. Overall sesitivity was found 100% for Tc-99m MIBI SPECT and 91% Tc-99m (V) DMSA. Hilar and mediastinal lymph node involvement was detected 12 patients on CT scan, 5 on planar imagesand 12 on SPECT images for MIBI and 1 on (V) DMSA SPECT: We conclude that Tc-99m MIBI SPECT imaging is superior to Tc-99m (V) DMSA imaging as much as CT scan on the evaluation of mediastinal tumour extension and mediastinal and lymph node metastasis.