İmmunsupresif ilaç tedavisi alan hastalarda Hepatit B reaktivasyonu ve antiviral tedavinin etkinliği
Hepatitis B reactivation and efficacy of antiviral therapy in patients receivingimmunosuppressive drug therapy
  1. Tez No: 588221
  2. Yazar: ÖZLEM DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT BİLGE DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmada bir üniversite hastanesinde immün baskılayıcı tedaviler alan hastaların bazı sosyodemografik özellikleri ile HBV reaktivasyon oranları ve antiviral tedavinin etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada örneklem seçilmemiş olup 2010-2019 yılları arasında belirtilen polikliniklerde rutin olarak takip edilen immünsüpresif hastalar, antiviral kullanan ve kullanmayan olarak gruplanmış ve hepatit B reaktivasyonu açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine some sociodemographic characteristics, HBV reactivation rates and the effectiveness of antiviral therapy in patients receiving immunosuppressive therapies in a university hospital. Method: The sample was not selected in the study and immunosuppressive patients who were followed up routinely in the outpatient clinics between 2010-2019 were grouped as antiviral and non-antiviral and evaluated for hepatitis B reactivation.