Project-based innovation performance assessment in the housing sector: A case study using innovation radar
Konut sektöründe proje bazlı inovasyon performansı değerlendirmesi: İnovasyon radarı kullanarak bir vaka incelemesi
  1. Tez No: 588225
  2. Yazar: PINAR BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER, PROF. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
İnşaat sektörü, ulusal kalkınmaya ve ülke ekonomisine önemli katkı sağlayan sektörlerden biridir. Ancak, sektörün düşük giriş engellerinin yanı sıra iletişim ve bilgi teknolojilerindeki hızlı gelişmeler inşaat sektörünü oldukça rekabetçi kılmaktadır. Bu nedenle inşaat şirketleri, pazardaki konumlarını iyileştirebilmek veya en azından mevcut durumlarını sürdürebilmek için farklı alanlarda inovasyonlar yaparak faaliyetlerini farklılaştırmak ve iyileştirmek zorunda kalırlar. Bununla birlikte, inovasyon yatırımları önemli miktarda zaman ve para gerektirmekte ve diğer yatırımlarda olduğu gibi, bu yatırımların da performansı değerlendirilmelidir. Detaylı literatür taramasının sonucunda, inşaat projelerinin gerçek inovasyon performansını proje düzeyinde değerlendirmek için mevcut modellerin uygun olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu araştırmada, daha önce literatürde mevcut olan İnovasyon Radarına (IR) dayanarak, konut projelerindeki inovasyonları proje seviyesinde değerlendirmek için kullanılabilecek bir inovasyon performansı değerlendirme modeli olan İnovasyon Yakalayıcı (IC) geliştirilmiştir. IC oluşturulurken literatürden elde edilen bulgulara dayanarak, IR'nin bileşenleri konut sektörüne özgülenecek şekilde düzenlenmiştir. IC'nin kullanılabilirliği, vaka incelemesi ile bir inşaat şirketinin 5 örnek projesinde test edilmiştir. Örnek projeler ile ilgili veri toplanması için bir uzman ile 5 adet yarı yapılandırılmış görüşme yapılmış ve bu verilere dayanarak örnek projelerin IC profilleri çizilmiş ve IC'nin faydaları, olası kullanım alanları ve gerekli geliştirmeler uzman ile tartışılmıştır. Çalışma sonunda, IC'nin konut projelerinin proje seviyesinde gerçek inovasyon performanslarını yansıtabildiği ve projelerin dökümantasyon ve karar verme süreçlerinde etkili bir destekleyici araç olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Construction industry is one of the industries that makes a significant contribution to the national development and the economy of the countries. Besides, the low entry barriers as well as the rapid developments in the communication and information technologies make construction industry highly competitive. Therefore, construction companies are forced to differentiate and improve their operations by innovating in different fields to improve or at least to maintain their positions in the market. However, innovation investments require considerable amount of time and money, therefore, the performance of these investments should be assessed like other investments. As a result of in-depth literature review, it was revealed that available frameworks are not appropriate to assess the actual innovation performance of the construction projects at the project level. In this research, Innovation Catcher (IC) was developed as an innovation performance assessment framework that can be used to assess the innovations in the housing projects at the project level. Based on the findings from the literature the dimensions of Innovation Radar (IR) that is previously available model in the literature were modified specifically for the housing sector. The usability of IC was tested on 5 sample projects of a company by conducting a case study. 5 semi-structured interviews were carried out with an expert to collect data about the sample projects. In the light of these data, IC profiles of sample projects were drawn and the benefits, possible usage areas and improvements were discussed with the expert. As a result, it was concluded that IC is capable of reflecting the actual innovation performance of the housing projects at the project level and can be used as a supportive material in the documentation and decision making processes.