Ambliopi tedavisinde tam gün kapama ile sürekli kapama yöntemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 58822
  2. Yazar: YENER ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ ÖRGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışmamızda ambliopi tedavisinde önceden beri uygulanmakta olan PTO ve FTO yöntemlerini sonuç görme keskinliğine ulaşma hızı ve etkinliği yönünden karşılaştırdık. Bunun için 23 olgumuza FTÛ, 18 olgumuza PTO yöntemini uyguladık. Hastalarımızın en küçüğü 7 aylık, en büyüğü 9 yaşındaydı, %42'si kız, %58'i erkekti. Her iki grupta yer alan olguların tedaviye yanıtları istatistiksel olarak değerlendirildi. FTO ve PTO yöntemlerinin etkinlikleri istatistiksel olarak anlamlı ve eşit bulundu. Özellikle stabismik amblioplarda, hastalarda tedaviye başlangıç yaşı küçüldükçe tedavinin etkinliğinin arttığı ve tedavi süresinin kısaldığı gözlendi. FTO yönteminin tüm yaş gruplarında PTO yöntemine oranla sonuç görme keskinliğine ulaşma hızı açısından çok daha etkili olduğu anlaşıldı. Uzun dönem takiplerde hastaların görme keskinliğinde azalma olabildiği ve bu nedenle sıkı bir takibin gerektiği gözlendi. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we compared the PTO and FTO methods that have been used in application for some time in the treatment of ambiiopy in regarding their speed in reaching the result visual acuity and effectivity. in order to do this we applied FTO for 23 of our cases and PTO for the remaining 18 cases. The youngest of ou patients was 7 month old and the oldest was 9 years old. 42 % of the cases were girls and 58 % were boys.The respond of the cases to the treatment in each of the two groups have been statistically evaluated. The effectivity of the FTO and PTO methods has been found statistically meaningful and equal. It has been observed that as the age of beginning the treatment increased and the length of the treatment decreased, the effectivity of the treatment increased and the length of the treatment decreased. We found the FTO method to be much more effective in regarding the speed in reaching the result visual and effectivity when compared with the PTO method in all age groups. It has also been observed that decreases in the visual acuity came out in long term observations of the patients so that a closer watching of the cases is therefore necessary. 44