Simental ırkı düvelerde sabit zamanlı tohumlamalara ilave olarak uygulanan GnRH'nın gebe kalma oranı üzerine etkisi
Effect of GnRH administration during fixed time insemination on conception rate in Simmental heifers.
- Tez No: 588260
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Sunulan çalışmada; Simental ırkı düvelerde sabit zamanlı tohumlamalara ilave olarak uygulanan GnRH'nın gebe kalma oranı üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın materyalini 14-18 ay yaşta, aynı bakım ve besleme şartlarında barındırılan 100 baş Simental düve oluşturdu. Çalışmaya dahil edilen hayvanlara 14 gün arayla iki kez PGF2α kas içi enjeksiyonu, ikinci PGF2α enjeksiyonundan 48 saat sonra GnRH kas içi enjeksiyonu yapıldı. Bu enjeksiyonlar sonrası hayvanlar kulak küpesi numarasına göre (tek/çift) deneme ve kontrol olmak üzere 2 eşit gruba ayrıldı. Deneme grubunu oluşturan hayvanlara (n=50) GnRH enjeksiyonundan 12-16 saat sonra yapılacak sabit zamanlı tohumlama ile birlikte ikinci kez GnRH enjeksiyonu da yapıldı. Kontrol grubuna dahil edilen hayvanlar (n=50) ise GnRH enjeksiyonundan 12-16 saat sonra sabit zamanlı olarak tohumlandı. Çalışmanın deneme ve kontrol grubundaki hayvanların yarısından progesteron analizi amacıyla tohumlama sonrası 4, 7, 12 ve 19. günlerde V. coccygea'dan kan örneği alınarak, elektronkemülisens immun assay (ECLIA) yöntemiyle progesteron analizi yapıldı. Gebelik muayeneleri tohumlamalar sonrası 30. günde real time ultrason ile yapıldı. Birinci muayenede gebe olduğu belirlenen hayvanlara 60. günde ikinci kez ultrason muayenesi uygulandı ve bu muayenede gebeliğin belirlenememesi embriyonik ölüm olarak değerlendirildi. Elde edilen sonuçlara göre deneme grubunda %36, kontrol grubunda %26 gebe kalma oranı tespit edildi. Otuz-60 gün aralığında embriyonik ölüm oranı ise %3 olarak belirlendi. Sonuç olarak modifiye ovsynch senkronizasyon yöntemiyle yapılan tohumlamaların ve tohumlama sırasında uygulanan GnRH'nın Simental ırkı düvelerde yeterli gebe kalma oranını sağlayamadığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study; the effect of GnRH on conception rate in Simmental breed of heifers when added along with the fixed time insemination was investigated. In this study, 100 Simmental heifers at the age of 14-18 months were housed under the same care and feeding conditions. Intramuscular injection of PGF2α was given twice to the animals included in this study with an interval of 14 days, and then GnRH intramuscular injection was given 48 hours after the second injection of PGF2α. Later, animals were divided into two equal groups as experimental and control groups according to their ear tag number (odd / even). The second injection of GnRH was given to the animals of the experimental group (n=50) with fixed-time insemination after 12-16 hour from the first injection of GnRH. The animals of the control group (n=50) were also inseminated at a fixed time after 12-16 hour from the GnRH injection Progesterone analysis was performed on the 4th, 7th, 12th and 19th days after insemination by using blood samples from V. coccygea for the purpose of progesterone analysis in half of the animals in the experimental and control groups of the study. Pregnancy examinations were performed on the 30th day after insemination by real-time ultrasound. Animals that were found to be pregnant at the first examination were subjected to a second ultrasound examination on the 60th day and the failure to determine the pregnancy in this examination was evaluated as embryonic death. According to the results, 36% conception rate in the experimental group and 26% conception rate in the control group were determined. The embryonic mortality rate was determined as 3% between 30-60 days. As a result, it was concluded that insemination by modified ovsynch synchronization method and addition of GnRH during insemination did not provide a sufficient conception rate in Simmental strain of heifers.