Understanding video games' power to induce guilt through their design
Vidyo oyunlarının, tasarımlarıyla suçluluk duygusu hissettirebilme güçlerini anlamak
  1. Tez No: 588269
  2. Yazar: ZEYNEP PALAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİĞDEM SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Diğer eğlence amaçlı iletişim ortamlarında, kişinin deneyim sırasında kendisini suçlu hissetmesi çok nadirdir. Oyunlar interaktif bir yapıya sahip oldukları için, oyuncular oyun dünyasını karakterlerin gözlerinden deneyimleyip onlar adına seçimlerde bulunabilir ve bu seçimlerin sonuçlarıyla yüzleşebilirler. Bu seçimlerin sonuçlarından bazıları oyuncuların suçluluk duygusu hissetmesine sebep olur. Bu araştırma oyunların interaktif yapısından kaynaklanan emotionerring, presence, agency, meaningful choices ve etik ikilemlerle ifade edilen tasarım unsurları aracılığıyla nasıl suçluluk duygusu oluşturduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda video oyunlarında suçluluk oluşturabilecek tasarım unsurları incelenmiş ve bu tasarım unsurlarını değerlendirilebilmesine yönelik bir analitik çerçeve oluşturulmuştur. Bu analitik çerçeve kullanılarak, ikilemde bırakma ve etiksel olarak oyuncuyu sorgulamaya yöneltme özelliklerine bağlı olarak örnek olarak seçilen This War of Mine, Beholder ve Undertale oyunlarının içerik analizi yapılmıştır. Hem betimleyici hem de tanımlayıcı nitelikler taşıyan bu analiz çerçevesinin suçluluk duygusu oluşturan oyunları analiz etmek ve hem de suçluluk duygusu hissettirmeye odaklanmış yeni bir oyun yapımında tasarım rehberi olarak kullanılabilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In another entertainment medium, it's very seldom that one feels guilty during the experience. Reading a book or watching a movie only can create a collective guilt that one can feel for being a part of some group, or merely for being human. On the other hand, due to interactive nature of video games, players can see through their characters' eyes, experience the game world as their characters supposedly do, make choices for them and face the consequences of said choices which can lead to feeling guilty. This thesis attempts to understand the ways that video games can induce guilt. For that reason, an analytical framework is established to understand the elements in video games that can lead to feeling guilty. Three video games were analyzed based on this framework. The framework established in this thesis can be used for both analyzing games in search of guilt inducing elements, and as a guidance when designing a new video game focused on inducing guilt from the player.