Karaciğer hastalarında yaşam kalitesi ve sosyal destek düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of quality of life and social support levels in liver patients
  1. Tez No: 588290
  2. Yazar: ESRA GEYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Araştırma karaciğer hastalarının yaşam kalitesi, algıladıkları sosyal destek düzeyleri ve aralarındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Kesitsel olarak yapılan araştırma Nisan 2018-Eylül 2019 tarihlerinde Erzurum Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Gastroenteroloji polikliniğinde yapıldı. Araştırmanın evrenini Haziran 2018 Mart 2019 tarihleri arasında Gastroenteroloji polikliniğine başvuran, örneklemi ise araştırma kriterlerini sağlayan 103 kronik karaciğer hastası oluşturdu. Araştırmada veri toplama aracı olarak, hastaların sosyo-demografik özelliklerinin belirlemek için 'Hasta Bilgi Formu', yaşam kalitesini belirlemek için 'Karaciğer Hastalıklarında Yaşam Kalitesi Ölçeği (KHYKÖ)', algıladıkları sosyal desteği belirlemek için 'Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ)', kronik karaciğer hastalarının prognozunu ve karaciğer yetmezliğinin derecesini belirlemek için 'Child-Pugh Sınıflaması Formu' kullanılmıştır. Verilerin analizinde t testi, Mann Whitney U testi, tek yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis testi, spearman kolerasyon analizi, Shapiro-Wilk testi kulanılmıştır. Bulgular: Çalışmada hastaların yaşam kalitesinden alınan toplam puan ortalaması 758.08±180.05 bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to investigate the quality of life, perceived social support levels and the relationship between these in liver patients. Material and Method: This cross-sectional study was carried out in Erzurum Atatürk University Health Research and Application Center Gastroenterology Polyclinic between April 2018 and September 2019. The population of the study consisted of chronic liver patients who were admitted to the Gastroenterology outpatient clinic between June 2018 and March 2019, while the sample consisted of 103 patients who met the criteria. Data collection instruments used in the study were“Patient Information Form”to determine socio-demographic characteristics of the patients,“Quality of Life Scale in Liver Diseases (QLSLD)”to determine the quality of life,“Multidimensional Perceived Social Support Scale (MPSSS)”to determine perceived social support and 'Child-Pugh Classification Form" to find out the degree of liver failure. T-test, Mann Whitney U test, one way variance analysis, Kruskal Wallis test, Spearman correlation analysis, and Shapiro-Wilk test were used to analyse data. Results: In the study, the average total score of the patients' quality of life was 758.08 ± 180.05.