Açlık ve tokluk durumunda gerçekleştirilen farklı yoğunluktaki direnç egzersizlerinin kilolu kadınlarda egzersiz sonrası yağ oksidasyonu üzerine etkisi
Effect of different intensities of resistance exercises on post exercise energy expenditure and substrate oxidation in fed or fasted overweight women
- Tez No: 588291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİN RUDARLI NALÇAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Yanlış beslenme ve hareketsizliğin artması ile evrensel bir sorun haline gelen obezitenin önlenebilir bir hastalık olduğu bilinmektedir. Egzersiz sırasında ve gece açlığı sonrası yapılan egzersizlerde de azalan insüline bağlı olarak tokluk durumunda yapılan egzersizlere göre enerji tüketiminde yağ asitlerinin kullanımının arttığı gözlenmiştir. Bu çalışmanın amacı fazla kilolu bayanlarda aç veya tok iken gerçekleştirilen düşük ve yüksek yoğunluklu direnç egzersizlerinin egzersiz sonrası enerji kullanımı ve yağ oksidasyonu üzerine etkilerini incelemektir. Katılımcılar, kuvvet antrenman tekniklerini bilen kilolu/ obez10 kadından oluştu. Egzersiz yüklerinin saptanmasından sonra 8TM ve 16TM'luk yüklerdeki 8 temel hareketin uygulandığı egzersiz seansları gece açlığı ve tok iken olmak üzere 4 kez gerçekleştirildi. Her seans sonrası 2 saat gaz analizörü ile solunum gazları analiz edildi, elde edilen VO2, VCO2 değerleri üzerinden yağ oksidasyonu (gr/dk) ve enerji harcamaları hesaplandı. Uygulamalar arası ve dinlenim ve toparlanma verilerinin karşılaştırılmasında Friedman testi ve Wilcoxon eşleştirilmiş diziler testi kullanıldı. Dinlenim ve toparlanma arasında yağ oksidasyonunda 16TMtok, 8TMtok ve 16TM aç uygulamalarında anlamlı fark görülse de, dört uygulama toparlanma için karşılaştırıldığında anlamlılık bulunmadı. Bu çalışma ile kilolu/obez kadınlarda egzersiz sonrası yağ oksidasyonunun egzersizin yoğunluğu ve açlık-tokluk durumundan etkilenmediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Obesity, which has become a universal problem with increasing malnutrition and inactivity, is known to be a preventable disease. It has been observed that the use of fatty acids in energy consumption is increased during exercises especially fasting state compared to the exercises performed in the case of fed state due to decreased insulin. The aim of this study was to investigate the effects of low and high intensity resistance exercises on recovery energy use and fat oxidation in overweight women. Participants consisted of overweight / obese10 women who were familiar with strength training techniques. After the determination of exercise loads, 8 basic exercises of 8TM and 16TM loads were performed and the exercise sessions were performed 4 times during fasting and fed state. Respiratory gases were analyzed with gas analyzer for 2 hours after each session and fat oxidation (gr / min) and energy expenditures were calculated over VO2, VCO2 values obtained. Friedman test and Wilcoxon signed rank test were used to compare the inter-application and rest and recovery data. Although there was a significant difference in fat oxidation between rest and recovery in 16TMfed, 8TMfed and 16TMfasting sessions, there was no significant difference between the four applications for recovery. In this study, it can be said that post-exercise fat oxidation in overweight / obese women is not affected by the intensity of exercise and hunger-satiety.