Sosyal anksiyete bozukluğu tanılı hastalarda akıllı telefon bağımlılığı ve ilişkili değişkenlerin değerlendirilmesi
The smartphone addiction and related features in social anxiety disorder
- Tez No: 588295
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ENDER TANER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmada, sosyal anksiyete bozukluğu tanılı hastalarda, akıllı telefon bağımlılığı ve internet bağımlılığı ile ilişkili sosyodemografik ve klinik özelliklerin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, sosyal anksiyete bozukluğu tanılı 18-65 yaş aralığında, 34'ü (% 60.7) kadın, 22'si (%39.3) erkek olgu alınmış ve hastaların yaş, cinsiyet ve eğitim durumlarına benzer 34'ü kadın, 24'ü erkek kontrol grubu dahil edilmiştir. Çalışmada; sosyodemografik veri formu, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği, İnternet Bağımlılığı Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği, Temel Kişilik Özellikleri Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı ölçeğinin ilk 10 soruluk kısmı kullanıldı. Bulgular: Sosyal anksiyete bozukluğu tanılı bireylerin akıllı telefon bağımlılığı ve internet bağımlılığı puanları kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the sociodemographic and clinical features associated with smartphone addiction, internet addiction and related features with social anxiety disorder. Methods: Thirty-four (60.7%) women and twenty-two (39.3%) men (totally 50) diagnosed with Social Anxiety Disorder and fifty-eight healty control groups without any mental or physical illnesses were included in the study. The sociodemographic data form, the Smartphone Addiction Scale, Internet Addiction Scale, Beck Depression Scale, Beck Anxiety Scale, Toronto Alexithymia Scale, Basic Personality Traits Inventory, Liebowitz Social Anxiety Scale, Rosenberg self-esteem scale the first ten questions were used. Results: The scores of smartphone addiction and internet addiction scores of the individuals with social anxiety disorder were found to be significantly higher than the control group.