Belirli yaş gruplarındaki bireylerde serum total karbonik anhidraz ve karbonik anhidraz III aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of serum total carbonic anhydrase III activities in healthy subjects with given age groups
  1. Tez No: 58830
  2. Yazar: AHMET ALVER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. S. CANER KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 27
Özet
7. ÖZET Karbonik anhidrazlar Zn2+ iyonu ihtiva eden monomerik enzimlerdir. CO2 hidrasyonu veya HCO3 dehidrasyonunu katalizlerler. Fizyolojik öneme sahip bu reaksiyon yardımıyla asit-baz dengesi, membranlardan iyon ve sıvı transportu, yağ asitleri ve nükleotidlerin sentezi gibi birçok metabolik olayda önemli bir role sahiptirler. Ancak günümüze kadar kanda CA aktivitesi seviyelerini ifade etmeye yönelik bir çalışma mevcut değildir. Bu çalışmada belirli yaş gruplarına ait sağlıklı bireylerde kan total CA ve CAHI aktiviteleri tayin edildi. Analizlerde esteraz metodu kullanıldı ve reaktifleri laboratuvarda hazırlandı. Çalışma kapsamına 45 erkek ve 45 kadın olmak üzere toplam 90 kişi dahil edildi. Total CA aktiviteleri(aritmetik ortalama ± standart sapma,U/L) 1-20 yaş grubunda erkeklerde(n=15) 318+116 ve bayanlarda(n=15) 405+96, 20-40 yaş grubunda erkeklerde(n=15) 206±56 ve bayanlarda(n=15) 160 +74, 40 ve üzeri yaş grubunda erkeklerdeki 5) 158 +53 ve bayanlarda 166 ±53 olarak bulundu. CAffl aktiviteleri ise 1-20 yaş grubunda erkeklerde(n=15) 191+119 ve bayanlarda(n=15) 208 ±128, 20-40 yaş grubunda erkeklerde(n=15) 107± 47 ve bayanlarda(n=15) 94± 48, 40 ve üzeri yaş grubunda erkeklerde(n=15) 76 ±42 ve bayanlarda(n=15) 113+57 şeklindeydi. Buradaki veriler total CA ve CAin aktiviteleri için referans değerlere ait bir ön çalışma olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Carbonic anhydrases are monomelic enzymes which contain zinc ion and catalyse the hydration of CC^or dehydration of HCO3. The reaction has an important physiological role in many metabolic processes such as acid-base equilibrium, ion and fluid transport from the membranes and the synthesis of fatty acids and nucleotides. In spite of that, there are not any study to define the blood CA aktivity until now. In the present study, serum total CA and CADI activities of healthly individuals were assayed. In analysis, esterase method was used and its reagents were preperated in our laboratory. Study grup included 90 individuals(45 male and 45 female). Total CA activities( arithmetic mean ± standart deviation, U/L) were found as 318+ 116 for male(n=15) and 405 ±96 for female(n=15) with the age of 1-20,206 +56 for male(n=15) and 160+ 74 for female(n=15) with the age of 20-40 and 158 +53 for male(n=15) and 166+ 53 for female(n=15) with the age greater than 40. CAIII activities for male(n=15) and femaleCn^lS) with the age of 1-20 were 191 +119 and 208± 128, with the age of 20-40 were 107 ±47 and 94 +48, and with the age of above 40 were 76+ 42 and 1 13 ±57, respectively. The data obtained in the study may be accepted as a preminary study about reference ranges of CA and CAIII activities.