Değişik yaş gruplarındaki anemili hastaların fetal hemoglobin düzeylerinin alkali denatürasyon yöntemi ile saptanması
Determination of fetal hemoglobin levels of anemic patients in different age groups by using alkali denaturation method
  1. Tez No: 58831
  2. Yazar: JALE ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DE?İŞİK YAŞ GRUPLARINDAKİ ANEMÎLt HASTALARIN FETAL HEMOGLOBİN DÜZEYLERİNİN ALKALİ DENATÜRASYON YÖNTEMİ İLE SAPTANMASI JateöZASLAN Gaziantep Üniversitesi-Sağhk Bilimleri Enstitüsü, Biyokimya Anabilim Dah Danışman : Yrd.Doc.Dr. Necat YLLMAZ Ocak 1997 -95 Sayfa Bu çalışmanın amacı, Gaziantep Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine anemi şikayeti ile başvuran toplam 119 hasta (6 ay-2 yaş grubu, 29; 2-15 yaş grubu, 30; yetişkin kadın, 42; yetişkin erkek 18) ve 38 kontrol bireyin (6 ay-2 yaş grubu 8; 2- 15 yaş grubu 18; yetişkin kadın ve erkek, 12) fetal hemoglobin değerlerini alkali. denatürasryon yöntemi ile saptayarak, aneminin kaynağının fetal hemoglobine bafelı_ olup olmadığını araştırmaktır. Ayrıca MCV < 78 fL 85 ve 2.5-70.0 yaş arası 90 hastanın fetal hemoglobin değerleri saptanarak, yaş, RBC, Hb, Hct ve RBC ve indisleri arasındaki korelasyonlarım araştırmaktır. Sonuçlardan hipokromi ve mikrositoz nedeninin fetal hemoglobine bağlı olmayıp, Fe eksikliğine bağlı olabileceği düşünülmüştür. Aynı zamanda korelasyon sonuçları MCV < 78 fL olan hastaların HbF yönünden araştırılması gerektiğini düşündürmektedir. Kolay, ucuz ve tekrarlanabilir olması nedeni ile alkali denatürasyon yönteminin rutin HbF saptamalarında kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : HbF, Hb, anemi, MCV.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.S. Thesis DETERMINATION OF FETAL HEMOGLOBIN LEVELS OF ANEMIC PATIENTS IN DIFFERENT AGE GROUPS BY USING ALKALI DENATURATION METHOD JaleöZASLAN Gaziantep University-Graduate School of Health Sciences Department of Biochemistry Supervisor : AsistProf: Necat YILMAZ Ocak-1997, 95 Pages The goal of this stuffy is to establish the values of fetal hemoglobin at 119 patients who applied to the Gaziantep University Şahiribey Research and Application Hospital complaining of anemia (6 month-2 age group, 29 ; 2-15 age group, 30 ; adult, women, 42 ; adult men ; 18) and 38 control subjects (6 month-2 age group, 8 ; 2-15 age group, 18 ; adult women and men, 12) using the alkali denatüration method and to study whether or not anemia is related to fetal hemoglobin. Li addition, 85 patients with MCV < 78 fL and 90 patients between ages of 2.5 -70.0 the correlation values of fetal hemoglobin, age, RBC, Hb, Hct and RBC indices were also examined. The results showed that the reasons of hypochromia and microcytosis were not associated with fetal hemoglobin but could be as a result of iron deficiency. The negative correlation between HbF values and MCV in patients with MCV < 78 fL suggests there is a need for further study of their higher HbF etyology. We concluded that alkali denatüration method is cheap, easy and reproducible for routine and investigation purposes in clinical laboratories. Key Words : HbF, Hb, anemia, MCV.