Mustafa Müstakim Niyazi'nin Sülûk-i Kavîm ve Sırât-ı Müstakîm adlı eseri (Tahlil ve çeviri yazı)
The Sülûk-i Kavim and Sırât-ı Müstakim of Mustafa Müstakim Niyazi (Analysis and transcription)
  1. Tez No: 588367
  2. Yazar: EMİNE VAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Mustafa Müstakim Niyazi (ö.1187/1771) 18. yüzyılda yaşamış şair ve yazardır. Kendisi bir Nakşibendî şeyhi olan Mustafa Niyazi, müridlerini irşâd etmek için eserler yazmıştır. Tezimizin konusunu oluşturan bu eser tasavvuf literatüründe önem arz eden bazı kavramları izâh etmek için okuyanların istifadesine sunulmuştur. Tezimiz bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümümüzde müellifimizin yaşamış olduğu dönemden ve Nakşibendî tarikatinin tasavvuf tarihindeki yerinden kısaca bahsettik. Birinci bölümde Mustafa Niyazi'nin hayatı şeyhleri, edebi şahsiyeti ve eserlerini ele aldık. Hazarât-ı hamse ve telkinât-ı nakşibendiye, fenâ fillah, bekâ billah, ilm-i ledün, ilm-i bâtın ve hatm-i hâcegan kavramlarının tasavvuftaki yerine değindik. İkinci ve son bölümde ise çeviri-yazım-metine yer verdik.
Özet (Çeviri)
Mustafa Müstakim Niyazi (1187/1771) who lived in the 18 th century was a poet and a writer. Niyazi who was a Naqshbandi sheikh produced works to guide his disciples. This work, the subject of our study, has been presented to the readers to explain the important concepts in Sufi literature. Our thesis consists of two parts: An introduction and the two chapters. İn the introduction we briefly mentioned the period in which the author lived and the importance of Naqshbandiyyah order in the history of Sufism. In the first part, we referred to Niyazi's life, his family, his sheikhs, his legends, his literary personality and his work. We discussed the terms of“Hadarât al-Khamah”,“Naqshbandiya”,“Talkinat al-Naqshbandiyyah”,“Fanafillah”,“Bakabillah”,“Ilm-i ledün”,“Ilm-i batın”,“Hatm-i hacegan”in Sufism. In the second and last chapter we have included the translated text.