Bahadır Yenişehirlioğlu'nun romanlarında yapı ve tema
Structure and theme in Bahadir Yenişehirlioğlu's novels
  1. Tez No: 588368
  2. Yazar: ÖZLEM TÜFEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SAKALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tez çalışmasında Bahadır Yenişehirlioğlu'nun yaşam öyküsü, edebî dünyası ve romanları bir bütün şeklinde incelenmiştir. Çalışma“Yaşamdan Edebiyata”ve“Roman İncelemeleri”olmak üzere iki ana başlık altında ele alınmıştır. İlk bölüm olan“Yaşamdan Edebiyata”beş başlıktan oluşmaktadır. Bunlardan“Bahadır Yenişehirlioğlu'nun Yaşam Öyküsü”başlıklı bölüm, Yenişehirlioğlu'nun verdiği röportajlardan, söyleşilerinden yola çıkarak derlenmiştir.“Edebî Dünyası”bölümünde ise Yenişehirlioğlu'nun edebiyata yönelişi, yazarlığı ve beslendiği kaynaklar anlatılmıştır.“Romancılığı ve Romanları”başlıklı bölümde ise yazarın romanları ilk basım yılına göre tablo şeklinde verilmiştir.“Diğer Faaliyetleri”nde dizi-sinema oyunculuğu ve edebî faaliyetlerinden bahsedilmiştir.“Aldığı Ödüller”bölümünde ödülleri yıllara göre tablo halinde verilmiştir. Çalışmanın ikinci ana bölümü“Roman İncelemeleri”nde ise Yenişehirlioğlu'nun bugüne kadar yayımlanan dokuz romanı; "Romanın Tanıtımı, Özet, Yapı, Tema, Anlatım, Anlama ve Yorumlama başlıkları altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, life story, literary world and novels of Bahadır Yenişehirlioğlu were examined as a whole. The study was handled in terms of two main topics:“From Life to Literature”and“Researches of Novel”. The first part“From Life to Literature”consist of five subtopics. The part which named“Bahadır Yenişehirlioğlu's Life Story”was compiled inspiring his interviews and conversations. In the other part“Yenişehirlioğlu's Literary World”his tendency to literature, his authorship and the resources he inspired were narrated. In the part of“Yenişehirlioğlu's Authorship and Novels”, his novels were given in table-shaped according to first edition year.“In This Other Activities”; his series and cinema acting were mentioned. His awards in the part of“Awards”were expressed as a table by years. In terms of second main part of study“Researches of Novel ”Yenişehirlioğlu's nine novels which have published so far were analyzed under the titles of Introduction of the Novel, Abstract, Structure, Theme, Expression, Understanding and Interpretation.