Seramik form ve yüzeylerde şamanizmin etkileri
Effects of shamanism on ceramic forms and surfaces
- Tez No: 588366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY BORATAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Primitif dönemlerden günümüze kadar var oluşunun izlerini sürdürmüş olan Şamanizm inancı, toplumlara göre bir din, bir inanç sistemi olarak nitelendirilmiştir. Bu araştırmada Şamanizm'in toplumlar üzerinde ki etkileri ve bu etkilerin yaşam tarzlarının şekillenmesindeki misyonu üzerinde durulmuştur. Şamanizm inancının merkezinde yer alan şamanın folklorik açıdan incelemelerinin yapılmış olması, şaman ve sanatçı arasında ki bağlantının ne denli ilintili olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmada seramik sanatında Şamanizm'i kendisine konu alarak sanat icra eden sanatçıların eserleri incelenmiştir. Yapılan seramik form ve yüzey çalışmalarında Şamanizm'in etkileri üzerinde durulmuştur. Şamanizm'in başlı başına bir ritüeller zinciri olması, ritüeller esnasında şamanın yapmış olduğu danslar, söylemiş olduğu dua ve şarkılar, ritüeli güçlendirmek adına giydiği kostüm ve davulu Şamanizm'i tek başına sanatsal bir değer olarak nitelendirmemizi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Belief of shamanism that keeps on its mark of existing from B.C. era's to today. Qualified by the society religion or system of belief . Shamanism that always with mistic power and attracted in its origins , being likely key of comminication between the worlds. In this search ,are studiet on effects of shamanism on societies and mission of this effects in shaping life styles, Shamans being in the center of shamanism , are made researches by folkloric, presented histerically relationship betwen shaman and artist. In this search, work made by artist who chooses topic of shamanism in ceramic have been searched. We are able to search the effects of shamanism, being done ceramic from and surface researches. Being a chain of rituels, during rituels; dances with by shaman , pray and sings, to power the rituel, costumes which worn and drum, shamanism is qualified to artificial worth. As a result of researches on a lot of way, fiding shamanism and art on the same way moving on is being lightening star of our life.