Ortaöğretimde fen ve matematik kazanımlarının STEM eğitim sürecine etkisi: Anadolu lisesi ve M.T.A.L örneği
The effect of science and mathematics in secondary education on STEM education: Anadolu high school and M.T.A.L
  1. Tez No: 588391
  2. Yazar: MURAT TUNCAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KATIRCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı örneklem olarak seçilen Çubuk Anadolu Lisesi öğrencileri ile Çelebi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin Fen ve Matematik kazanımlarını karşılaştırmak ve bu kazanımların STEM eğitim sürecine etkisini belirlemektir. Bu araştırmanın örneklemini, 2017-2018 eğitim öğretim yılında Ankara İli, Çubuk Anadolu lisesi ve Kırıkkale ili, Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 11. Sınıfta öğrenim gören 30 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak fen ve matematik kazanımlarını ölçmek için Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı kazanım testleri uygulanmış örneklemdeki 30 birey bu test sonuçlarına göre belirlenmiştir. STEM eğitimi sürecini ölçmek için Bahçeşehir Üniversitesi'nin hazırladığı araştırma ve takım çalışması dereceli puanlama anahtarı (Rubrik) kullanılmıştır. Ayrıca araştırmada öğrencilere Bahçeşehir Üniversitesi'nin hazırladığı bilgi edinme, fikir ve ürün geliştirme defterleri dağıtılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması yapılmıştır. Araştırma kapsamında nicel verilerin analizinde SPSS 21,0 paket programı ve TAP programı kullanılmıştır. Daha sonra okul türüne göre karşılaştırmak için Mann Whitney U-testinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre fen ve matematik kazanımları açısından yapılan kazanım testinde Anadolu Lisesinde okuyan öğrenciler 15 soruda 10,73, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde okuyan öğrenciler ise 4,80 ortalama net yaptığı tespit edilmiştir. Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören öğrencilerin Araştırma dereceli puanlama anahtarı (Rubrik) toplamına ilişkin sıra ortalaması (22,07), Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören öğrencilerin sıra ortalaması ise (8,93) olarak bulunmuştur. Ayrıca Takım Çalışması dereceli puanlama anahtarı (Rubrik) toplam puan ortalamalarına bakıldığında, Anadolu Lisesi öğrencilerinin ortalaması (15,07), Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin ortalamasından ( 9,20) daha yüksektir. Buna göre, Takım Çalışması ve Araştırma dereceli puanlama anahtarı (Rubrik) toplam puanları okul türüne göre anlamlı bir şekilde değişmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the science and mathematics gains of Çubuk Anatolian High School students and Çelebi Vocational Technical Anatolian High School students and to determine the effects of these gains on STEM education process. The sample of this study consisted of 30 students attending 11th grade in Çelebi Vocational and Technical Anatolian High School, Çubuk Anatolian High School and Kırıkkale province in the 2017-2018 academic year. In the study, 30 individuals in the sample were applied according to the results of the test prepared by the Ministry of National Education in order to measure science and mathematics gains as data collection tools. In order to measure STEM education process, the research and teamwork grading key (Rubrik) prepared by Bahçeşehir University was used. In addition, information, ideas and product development books prepared by Bahçeşehir University were distributed to the students. In the research, action research was conducted which is one of the qualitative research methods. SPSS 21.0 package program and TAP program were used in the analysis of quantitative data. Then, Mann Whitney U-test was used to compare by school type. According to the results of the research, it was found out that the students attending Anatolian High School had 10,73 questions in 15 questions and the students attending Vocational and Technical Anatolian High Schools had an average net of 4.80. The average rank of the students in the Anatolian High School for the total grade of the research grade (Rubrik) (22.07), and the average of the students in the Vocational and Technical Anatolian High School (8.93). In addition, when the total score means of Teamwork grade rubric (Rubric) is considered, the average of Anatolian High School students (15.07) is higher than the average of Vocational and Technical Anatolian High School students (9.20). Accordingly, the total scores of the Teamwork and Research grade scoring key (Rubrik) vary significantly by school type.