FETEMM etkinliklerinin kavramsal anlama ve motivasyon üzerine etkilerinin incelenmesi: Fizikte dalgalar
Investigation of effects of STEM activities on conceptual understanding and motivation: Waves in physics
  1. Tez No: 598848
  2. Yazar: ÖZLEM OFLAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu tez çalışmasında, ortaöğretim 10. sınıf Fizik dersi öğretim programı kapsamında yer alan“Dalgalar”ünitesi ile ilgili kazanımların FeTeMM etkinlikleri ile öğretiminin, öğrencilerin kavramsal anlama düzeylerine ve motivasyonlarına etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmada ön test - son test kontrol gruplu yarı deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama basamağında deney grubundaki öğrencilere FeTeMM etkinlikleri ile öğretim yöntemi ve kontrol grubundaki öğrencilere ise öğretim programının önerdiği öğretim yöntem ve teknikler (anlatım, soru cevap, tartışma gibi) kullanılarak dersler yürütülmüştür. Deney ve kontrol grubundaki örneklemi İstanbul'da araştırmacının görev yaptığı MEB'e bağlı mesleki lisesi türündeki bir okulda öğrenim gören, ders başarı durumlarına göre benzer özelliklere sahip 10. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmada kavramsal anlama düzeylerinin belirlenmesi amacıyla kullanılan veri toplama aracı araştırmacı tarafından 2017-2018 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde geliştirilen üç aşamalı Dalgalar Konusu Kavramsal Anlama Düzeyi Ölçeği (DAKADÖ)'dir. Çalışmada öğrencilerin Fizik dersine yönelik motivasyon düzeylerini belirlemek için ise, Kocakülah, Kural ve Özdemir (2018) tarafından geliştirilen likert tipi veri toplama aracı Fizik Dersine Yönelik Motivasyon Ölçeği (FDMÖ) kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerden elde edilen verilerin analizinde SPSS istatistik 23 programı kullanılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen bulgular göre her iki öğretim yönteminin de öğrencilerin kavramsal anlamaları üzerinde, uygulama öncesindeki ortalamalarıyla kıyaslandığında olumlu bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Fakat deney ve kontrol gruplarının son test sonuçları karşılaştırıldığında kavramsal anlama düzeyleri açısından iki grup arasında anlamlı bir fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Üç aşamalı DAKADÖ'nün her aşama için de FeTeMM etkinlikleri ile öğretim ve öğretim programının önerdiği yöntem ışığında yapılan öğretim kıyaslanmıştır ve FeTeMM etkinlikleri ile öğretim her üç aşamada da geleneksel öğretime göre daha üstün olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca motivasyon için bakıldığında FDMÖ elde edilen bulguların analizinde iki grupta da uygulama öncesi ve sonrası motivasyonları arasında anlamlı bir fark olmadığı, sonuçların birbirine çok yakın olduğu saptanmıştır. Bu çalışma ortaöğretim düzeyinde meslek lisesi türündeki bir okulda 10. sınıf Fizik dersi Dalgalar ünitesi öğretiminde uygulanması ve edinilen sonuçların meslek lisesi öğrencilerine yönelik bilgiler içermesi açısından, Fizik dersinin meslek liselerindeki Fizik öğretim programının diğer okul türlerinden farklı olmaması dolayısıyla FeTeMM etkinlikleri ile öğretim yönteminin uygulanması açısından önemli ve özgündür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effects of STEM activities on conceptual understanding and motivation, relating the gains on the waves in Physics, for the secondary education 10th grade students. In this study, pre-test and post-test control grouped design whithin the semi-experimental research model were used. Students were taught using STEM activities learning method in the experimental group and the traditional teaching methods and techniques were used in the control group. The study group consists of high school students who attends technical and industrial vocational high school and have similar qualifications. The data collection tool used to determine the conceptual understanding levels of students' by the three-stage“Waves Conceptual Understanding Level Scale”(WCULS) developed by the researcher during the spring semester of 2017-2018 academic year. The other data collection tool developed by Kocakülah, Kural and Özdemir (2018) used to measure motivation in the study“Motivation Scale for Physics Lesson”(MSPL). Statistical analysis of the obtained data is achived by SPSS Statistic 23 program and specifically Independent Sample T-Test, Related Sample T-Test and Pearson Corelation Analysis were conducted. According to the findings of the research, both teaching methods had a positive effect on the students' conceptual understanding compared with the averages before the application. However, the post-test results of the experimental and control groups were compared, it was concluded that there was no significant difference between the two groups in terms of conceptual understanding levels. For each stage of the WCULS, the activities of STEM were compared with STEM activities and traditional teaching methods teaching for each stage, and it was concluded that STEM activities and teaching were superior to traditional teaching in all three stages. In addition, it was found that there was no significant difference between the two groups in terms of motivation before and after the application, and the results were very close to each other. This study is important and unique in terms of the application of the 10th grade Physics lesson in the teaching of the Waves Unit in a vocational high school type school at secondary level and the results obtained contain information for vocational high school students and that the physics curriculum of the physics course is not different from the other school types.