Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan ortaöğretim biyoloji dersi kazanım testlerinin çoktan seçmeli madde yazım ilkeleri ve Yenilenmiş Bloom Taksonomisi bakımından incelenmesi
Analysis of secondary school biology course achievement tests published by the Ministry of National Education in terms of multiple choice item writing principles and Renewed Bloom Taxonomy
- Tez No: 937822
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KATIRCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan Ortaöğretim Biyoloji Dersi 9. ve 10. sınıf Kazanım Testlerinin; çoktan seçmeli madde yazım ilkelerine, bilimsel içeriğe ve Ortaöğretim Biyoloji Dersi Öğretim Programı kazanımlarına uygunluğunun incelenmesidir. Aynı zamanda kazanım testlerinde yer alan çoktan seçmeli maddeler ile maddelerin hedef aldığı kazanımların Yenilenmiş Bloom Taksonomisi bilişsel süreç boyutlarının belirlenmesi ve uyuşumlarının incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında bu amaca yönelik“Çoktan Seçmeli Madde Değerlendirme Formu”geliştirilmiştir. Araştırmada, kazanım testleri içerisinden konu dağılımı dikkate alınarak rastgele seçilen 165 çoktan seçmeli biyoloji maddesi doküman olarak kullanılmıştır. Sonuç olarak incelenen maddelerde çeşitli madde yazım ihlalleri ile karşılaşılmıştır. En sık rastlanan madde yazım ihlallerinin bilimsel açıdan hata bulundurma ve seçeneklerin birbirini kapsaması olduğu görülmüştür. Nispeten daha az görülen yazım ihlalinin ise; doğru seçenekte konuyu bilen bireyleri yanıltacak ifade bulundurma olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, madde kökünde kişisel görüş belirten ifadelerin yer alması, madde kökünün seçeneklerle uyumsuz olması, seçeneklerin kendi içinde tutarsızlık göstermesi ve“hepsi”veya“hiçbiri”seçeneklerinin bulunması gibi durumlar bakımından hiçbir ihlal tespit edilmemiştir. Öğretim programı kazanımlarına uygunluk ile ilgili sonuçlara bakıldığında genel olarak maddelerin kazanımlara uygun olduğu görülmüştür. Bilişsel süreç boyutu ile ilgili sonuçlara bakıldığında incelenen çoktan seçmeli maddelerin; %4,71'inin (f=4) hatırlama, %44,70'inin (f=38) anlama, %4,71'inin (f=4) uygulama, %40'ının (f=34) çözümleme ve %5,88'inin (f=5) değerlendirme basamağından oluştuğu ve yaratma basamağında herhangi bir maddeye rastlanmadığı tespit edilmiştir. İncelenen kazanımların ise %76,32'sinin (f=58) anlama, %1,32'sinin (f=1) uygulama, %9,20'sinin (f=7) çözümleme, %11,84'ünün (f=9) değerlendirme ve %1,32'sinin (f=1) yaratma basamağından oluştuğu ve hatırlama basamağında herhangi bir kazanıma rastlanmadığı tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda; eğitim fakültelerinde ölçme ve değerlendirmeye ağırlık verilmesi, öğretmen adaylarına madde geliştirilirken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda detaylı bir eğitim verilmesi, öğretmenlere ve madde yazarlarına çoktan seçmeli madde yazımı ve üst düzey bilişsel süreç becerilerini ölçecek maddeler geliştirmeleri ile ilgili eğitimler düzenlenmesi, öğretmenlerin ve madde yazarlarının çoktan seçmeli bir madde geliştirirlerken literatürde kabul görmüş madde yazım ilkelerini ve bilimsel kaynakları kullanması, hazırlanan maddelerin psikometrik ölçümlerle ayırt edicilik, güçlük, geçerlilik ve güvenilirlik değerlerinin belirlenmesi ve bu tarz madde inceleme çalışmalarının artırılması gerektiğini önerilmektedir. Ayrıca, Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde madde değerlendirme süreçlerine ilişkin standart bir forma veya kontrol listesine ulaşılamamıştır. Bu durum, alanda belirli bir standardizasyonun eksikliğini ortaya koymaktadır. Çalışma kapsamında geliştirilen form, çoktan seçmeli madde yazım ilkelerinin değerlendirilmesi, Yenilenmiş Bloom Taksonomisi'nin bilişsel süreç boyutlarının incelenmesi ve öğretim programı kazanımlarına uygunluğun analiz edilmesi gibi çok boyutlu bir yaklaşımı bir araya getirmektedir. Bu kapsamlı yapının, mevcut eksiklikleri gidermeye ve madde yazımı ile değerlendirmelerine bütüncül bir standart kazandırmaya katkı sunacağı; ayrıca, Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde madde denetiminin yapılandırılması ve geliştirilmesinde önemli bir referans kaynağı olabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the conformity of the 9th and 10th grade achievement tests published by the Ministry of National Education General Directorate of Assessment, Evaluation and Testing Services with the principles of multiple-choice item writing, scientific content and the achievements of the Secondary Biology Curriculum. At the same time, it was aimed to determine the cognitive process dimensions of the multiple-choice items in the tests and the objectives targeted by the items in the Revised Bloom's Taxonomy and to examine their compatibility. Within the scope of the research, a“Multiple Choice Item Evaluation Form”was developed to evaluate the items. In the study, 165 multiple-choice biology items randomly selected from the achievement tests by considering the subject distribution were used as documents. As a result, various item writing violations were encountered in the analyzed items. It was observed that the most common item writing violations were having scientific errors and the options covering each other. The relatively less common spelling violation was found to be having a statement in the correct option that would mislead individuals who know the subject. In addition, no violations were detected in terms of the presence of expressions indicating personal opinions in the item stem, inconsistency of the item stem with the options, inconsistency within the options, and the presence of“all”or“none”options. When the findings related to conformity with the objectives of the curriculum were examined, it was seen that the items were generally in conformity with the objectives. When the results related to the cognitive process dimension were examined, it was found that 4.71% (f=4) of the multiple-choice items consisted of recall, 44.70% (f=38) of comprehension, 4.71% (f=4) of application, 40% (f=34) of analysis and 5.88% (f=5) of evaluation steps, and there were no items in the creation step. It was determined that 76,32% (f=58) of the learning outcomes analyzed consisted of comprehension, 1,32% (f=1) of application, 9,20% (f=7) of analysis, 11,84% (f=9) of evaluation and 1,32% (f=1) of creation, and no learning outcomes were found at the recall stage. As a result of the study, it is suggested that assessment and evaluation should be emphasized in faculties of education, pre-service teachers should be given a detailed training on what to pay attention to when developing items, teachers and item writers should be trained on multiple-choice item writing and developing items that will measure high-level cognitive skills, teachers and item writers should use accepted item writing principles and scientific resources in the literature when developing a multiple-choice item, the discrimination, difficulty, validity and reliability values of the prepared items should be determined by psychometric assessment, and such item analysis studies should be increased. Furthermore, no standardized form or checklist for item evaluation processes was found within the Ministry of National Education. This situation reveals the lack of a certain standardization in the field. The form developed within the scope of the study combines a multidimensional approach such as evaluating the principles of multiple-choice item writing, examining the cognitive process dimensions of the Revised Bloom's Taxonomy, and analyzing the conformity with the curriculum objectives. It is envisaged that this comprehensive structure will contribute to overcome the existing deficiencies and provide a holistic standard for item writing and evaluations; In addition, it can be an important reference source in the structuring and development of item audit within the Ministry of National Education.