Okul öncesi eğitim sürecinde çocuk ve mimarlık ilişkisi için sürdürülebilir bir öneri
A sustainable proposal for the relationship between child and architecture during preschool education process
- Tez No: 588396
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN YAMAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez çalışması, mimarlığın deneyimlenmesiyle elde edilen kazanımların yaşamın sonraki evreleri için zemin oluşturduğu ve geleceğe yön veren bir unsur olduğu düşüncesinden hareketle, sürdürülebilir bir gelecek oluşturma çerçevesinde çocuk ve mimarlık ilişkisini incelemektedir. Bu bağlamda öncelikle; çalışmanın odağı olan çocuk özne irdelenmiştir. Yapılan irdeleme sonrasında okul öncesi eğitim süreci, seçilen konu için bir sınırlayıcı olarak kabul edilmiştir. Bu sınır kapsamında dünyadaki ve Türkiye'deki eğitim süreçleri araştırılmıştır. Araştırma sonucu yapılan değerlendirmeler, uluslararası raporlardan alınan verilerle desteklenmiştir. Devamında, dünyadan ve Türkiye'den okul öncesi eğitim ortamlarına ait güncel örnekler incelenmiştir. Böylece okul öncesi eğitim sürecinde çocuk ve mimarlık arasında kurulan ilişkiye ait güncel eğilimler tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu sürecin Türkiye özelindeki işleyişine yönelik sürdürülebilir bir öneri sunulmuştur. Çalışmada kullanılan yöntem, mimarlık, pedagoji, eğitim ve sosyoloji alanlarında ilgili literatürlerin taranması yoluyla ana konuların, başlıca örneklerin tespiti ve irdelenmesidir. Yapılan çalışma, yaşamın sürekliliği içerisinde bugünün çocuklarının geleceğin yetişkinleri olması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between child and architecture in the frame of creating a sustainable future based on the idea that the gains obtained from the experience of architecture constitute the basis for the subsequent stages of life and shape the future. In this context; firstly, the child who is the focus of the study was examined. After the examination, the preschool education process was considered as a determination for the chosen subject. Within this framework, the education process around the world and in Turkey were researched. The evaluations of the research were supported by the data obtained from international reports. Subsequently, current examples of the preschool education environments around the world and Turkey were examined. Thus, the current trends on the relationship established between the child and architecture during preschool education process were determined. As a result, a sustainable proposal for the operation of this process was offered for Turkey in particular. The method used in the study is to identify and examine the main subjects and main examples through the literature review in the fields of architecture, pedagogy, education and sociology. This study is important in terms of the fact that today's children are adults of the future in the continuity of life.