İnsan kaynakları yönetiminde örgütsel bağlılık ile çalışan motivasyonu arasındaki ilişki: Kamu hastaneleri örneği
The relationship between organizational commitment and employee motivation in human resource management: The case of public hospitals
  1. Tez No: 588395
  2. Yazar: ZAFER CANER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, eğitim ve araştırma hastanesinde ve devlet hastanelerinde çalışan sağlık personelinin görüşleri çerçevesinde motivasyon ve örgütsel bağlılık ilişkisinin değerlendirilmesi ve motivasyonun örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinin irdelenmesidir. Araştırma, İstanbul'da faaliyette bulunan bir eğitim ve araştırma ve devlet hastanesinde çalışan 356 sağlık personel üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak; pilot uygulama yapılarak geliştirilen“Hastane Motivasyon Ölçeği”-“Hastane Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ile ilgili sorular katılımcıların ve sosyo-demografik özelliklerinden oluşan bir anket formu kullanılarak ölçekler oluşturulmuştur. Ölçek oluşturulma süreçleri tamamlandıktan sonra sahaya anketler uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, çalışanlara sorulan soruların cevapları sonucunda örgütsel bağlılık ile motivasyon üzerinde anlamlı ve pozitif (yüksek düzeyde) yönde bir etkisi olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, çalışanlarda örgütsel bağlılığın arttırılmasında örgüt içi motivasyon faktörlerinin önemi büyüktür ve yöneticiler tarafından üzerinde önemle durulması gerekir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to establish the motivation and organizational commitment of staff working in health and research hospitals and state hospitals. The research is based on an education and research activity in Istanbul and over 356 health personnel working in a state hospital. As a data collection tool;“Hospital Motivation Scale”- A questionnaire about“Hospital Organizational Commitment Scale”is being prepared. Surveys were applied to the sahara after the process of creating the scale was completed. Motivation, meaningful and positive (high) about the research's rationale. As a result, the importance of motivation factors for organizational commitment in employees should be made great by managers and managers.