Bir üretim sürecinde kontrol diyagramları yardımı ile performans ölçümü
Performance measurement with control diagrams in a production process
  1. Tez No: 588450
  2. Yazar: GİZEM NUR ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜNDÜZ DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Küreselleşme ve yoğun rekabet ortamının bir sonucu olarak varlığını sürdürmek isteyen işletmeler için üretim ve hizmet faaliyetlerinde kaliteyi sağlamak ve sürekli olarak iyileştirmek kaçınılmaz bir hal almıştır. Kalitenin sağlanması ve iyileştirilmesi sürecinde istatistiksel yöntemler geniş bir kullanım alanına sahiptir. Üretim sürecindeki varyasyonları belirlemeye çalışan bu istatistiksel yöntemler, kalite iyileştirme faaliyetlerini kolaylaştırırken aynı zamanda verimliliğin de artmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada, üretim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinde sürecin düzgün bir şekilde işlemesi için oldukça önemli olan kalite ve kalite kontrol kavramlarından ayrıntılı bir şekilde bahsedilmiştir. Bu kavramların yanı sıra kalite kontrol araçları da detaylı bir şekilde ele alınmış ve çalışmanın uygulama kısmında istatistiksel kalite kontrol araçlarından Shewhart, CUSUM ve EWMA kalite kontrol diyagramlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of globalization and the highly competitive environment, maintaining the quality in production and service and improving their quality continuously have become essential for enterprises that want to survive. Statistical methods provide a wide range of uses in the process of quality maintenance as well as quality improvement. These statistical methods, which try to identify the variations in the process, facilitate the quality improvement activities and increase productivity at the same time. In this study, the concepts of quality and quality control, which are very important for the flow of the production process, have been explained in detail. In addition to these concepts, quality control tools were examined thoroughly. Additionally, Shewhart, CUSUM and EWMA quality control diagrams which are statistical quality control tools were included in the application part of the study.