Sınıf öğretmenlerinin derslerinde teknoloji kullanım düzeyleri ile öğrencilerin karşılaştığı çevrimiçi risklere yönelik algıları
Primary school teachers' technology usage scale in lessons and perceived online risks for children
  1. Tez No: 588463
  2. Yazar: TUĞBA BAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARİF ÖZERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde internet sağladığı imkanların yanında birçok riski de beraberinde getirmiştir. Öğrencilerin maruz kaldıları riskleri tespit edebilmek için sınıf öğretmelerinin bu risklere yönelik algı seviyelerinin ve aynı zamanda teknoloji kullanım düzeylerinin tespiti önemlidir. Bu çalışmanın amacı sınıf öğretmenlerinin derslerinde teknoloji kullanım düzeylerini ve çocukların karşılaştıkları çevrimiçi risklere yönelik algılarını çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Araştırma kapsamı olarak Antalya ili, Konyaaltı ve Muratpaşa ilçelerinde yer alan 3. ve 4. sınıf öğretmenleri seçilmiştir. 250 kişi ile yapılan araştırma tarama modeline uygun olarak planlanıp gerçekleştirilmiştir. Veriler Onur Dönmez (2015)“Çocuk ve Ergenlerin Karşılaştığı İnternet Risklerine Yönelik Algı Ölçeği”ve Öksüz ve Ak (2010) tarafından geliştirilen“Teknoloji Kullanım Düzeyi Belirleme Ölçeği”ölçekleri kullanılarak toplanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizinde SPSS paket programı ve Microsoft Office Excel programları kullanılmıştır. Normallik testi yapıldıktan sonra bağımsız iki grubun karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, ikiden fazla gruplar için Kruskal Wallis testi ve post hoc testleri uygulanmıştır. Teknoloji düzeyleri ile algı düzeyleri için betimsel istatistikler yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre sınıf öğretmenleri bilgisayar, internet, video oynatıcılar ve data projektörü gibi teknolojileri; kelime işlemci ve veri sunumu gibi yazılımları derslerinde daha çok kullanmaktadırlar. Sınıf öğretmenlerinin çevrimiçi risklere yönelik algıları“tehlikeli olma”yönünde yüksektir. Kadın sınıf öğretmenlerinin risk algıları, erkek sınıf öğretmenlerine göre yüksektir. Sınıf öğretmenlerinin risk algıları güvenli internet kullanımı konusunda eğitim alma durumu ve okuttukları sınıf düzeylerine göre değişim göstermemektedir. Çevrimiçi risklerle karşılaşmayan öğretmenlerin karşılaşan öğretmenlere göre risk algıları daha fazladır. İnterneti daha fazla süre kullanan öğretmenlerin kullanmayanlara göre risk algıları yüksektir. Yine, internette sosyal ağları kullanan öğretmenlerin kullanmayanlara göre algıları yüksektir. Son olarak sınıf öğretmenlerinin teknolojiyi kullanma düzeyleri ile çocukların karşılaştığı çevrimiçi risklere yönelik algıları arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Var olan ilişki ise düşük ve ters orantılıdır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the internet has brought many risks besides the opportunities that it provides. In order to identify the risks that the students are exposed, it is important to determine the perception levels and the level of technology usage of primary school teachers. The aim of this study is to examine the level of technology use of primary school teachers and the perceptions of children about online risks in terms of various variables. 3rd and 4th grade teachers in Konyaaltı and Muratpaşa districts of Antalya were selected as the scope of this study. The research conducted with 250 people was planned and carried out in accordance with the screening model. Data were collected using scales devoloped by Dönmez (2015) and Öksüz and Ak (2010). SPSS and Microsoft Office Excel software packages were used in the analysis of the data obtained within the scope of this study. After the normality test is performed, Mann Whitney U test is used for comparison of two independent groups. Also, Kruskal Wallis and post hoc tests are applied for more than two groups. Descriptive statistics are accomplished for technology and perception levels. According to the findings of the study, it is found that primary school teachers uses technologies such as computer, internet, video players and projection devices more often in their courses. They prefer to use word processing and projection devices in the classroom. Results also showed that primary school teachers have high perception level for online risks. Risk perception level of female primary teachers is higher than male primary teachers. Primary teachers' risk perception do not change depending whether they are educated on the use of secure internet or according to grade levels that they teach. Teachers that do not experience online risks have higher risk perceptions than teachers that encounter online risks. Beside, teachers that spend more time on the internet have higher risk perceptions than those who do not use it that much. Again, teachers using social networks on the internet have higher perception levels than non-users. Finally, there is no significant relationship between primary school teachers' use of technology and online risk perception of students. It is low and inversely proportional.