Aile içerisinde kadına yönelik şiddet ve kadın sığınma evleri; Azerbaycan örneği
Domestic violence against women and women's refuges; The example of Azerbaijan
  1. Tez No: 588483
  2. Yazar: NARMİN GARALOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Social Services, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Yapı ve Sosyal Çalışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Aile içi kadına yönelik şiddet küresel bir sorun olarak ailelerin temeline zarar verebilmektedir. Ataerkil kültüre sahip toplumlar başta olmak üzere dünyanın tüm toplumlarında yaşanan olumsuz bir olay olarak şiddet eylemi, ne yazık ki bazı kültürlerde normal bir davranış gibi karşılanmaktadır. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve bu konuda kadınlara çeşitli destekler sağlama amacı ile kurulan sığınma evlerinin kadına yönelik şiddetin azalmasında payı büyüktür. Bu kurumlar şiddet mağduru kadınların şiddete karşı bilgilendirilmesi ve güçlendirilmesi konusunda sağladıkları desteklerle kadınların özgür bir hayata başlamalarında ilk mekanlar olabilmektedirler. Bu tez çalışmasında, kadına yönelik şiddet kavramı farklı yönleri ile araştırılmış, daha sonra kadın sığınma evlerinin çalışma şekli incelenmiştir. Kadın sığınma evlerinde sunulan hizmetlerin kadınların şiddetle mücadelelerindeki etkinliğine sığınma evinde yaşayan kadınların kendi gözlerinden bakılmaya çalışılmıştir.
Özet (Çeviri)
As a global problem domestic violence against women can harm families' basis. In all societies of the world, especially in patriarchal societies, violence as an unfavourable event is unfortunately regarded as normal behavior in some cultures. women's refuges established to prevent violence against women and provide various supports to women in this regard have a large share in reducing violence against women. By informing and empowering the women who are the victims of violence, these institutions can be the first places for the women to start a free life. In this thesis, the concept of violence against women has been investigated with its different aspects and then the working style of women's refuges has been examined. The effectiveness of the services provided in women's refuges in the fight against violence has been tried to be looked from the eyes of women living in the shelters.