Düzce ili fındık bahçelerinde görülen mayıs böceğinin (Melolontha melolontha) popülasyon yoğunluğunun araştırılması
Investigation of the population density of the common cockchafer (Melolontha melolontha) in hazelnut orchards of düzce
- Tez No: 588496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH KARABÖRKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, Düzce ili fındık üretim alanlarında zarara sebep olan böceklerden Mayıs böceği, Melolontha melolontha L. (Coleoptera: Scarabaeidae) popülasyon yoğunluğu ve yayılışının araştırılması amacıyla yürütülmüştür. Çalışma Düzce ilinin farklı lokasyonlarında yer alan ve farklı yükseltilere sahip 32 adet fındık bahçesinde gerçekleştirilmiştir. İncelenen bahçelerin %78.12'sinde M. melolontha larvasına rastlanmıştır. Zararlının dağılışında yükselti ve arazi özelliklerinin etkisinin olmadığı belirlenmiştir. M. melolontha'nın popülasyon yoğunluğu açısından sahil, orta ve yüksek kuşak yetiştirme bölgeleri arasında ciddi bir farklılık bulunmamıştır. Çalışma yapılan 32 bahçeden elde edilen veriler ışığında; Düzce ilindeki fındık bahçelerinde M. melolontha yoğunluğunun ortalama 1.44 adet/m2 olduğu belirlenmiştir. İncelen bahçelerin bazılarında zararlıya rastlanmazken, bazılarında ise m2'de 10 adet larva tespit edilmiştir. Zararlı yoğunluğunun, lokasyonlara (ilçelere) göre değişmekle birlikte m2'de 3.00 ile 0.22 larva arasında olduğu tespit edilmiştir. Çalışma yapılan bahçelerin %9.35'inde zararlı sayısının ekonomik zarar eşiği (m2'de 3 larva) veya üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Örneklemeler sonucu elde edilen larvaların ortalama boy uzunluklarının 1. 2. ve 3. dönem larvalar için sırasıyla 16.14, 25.05 ve 37.68 mm; larvaların ortalama baş kapsül genişliklerinin ise 2.65, 4.22 ve 8.54 mm olduğu tespit edilmiştir. Yapılan bu araştırma sonucunda Düzce ilinde Mayıs böceği popülasyon yoğunluğunun bazı lokal alanlarda ekonomik zarar eşiğinin üstünde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate population density and distribution of common cockchafer, Melolontha melolontha L. (Coleoptera: Scarabaeidae) causing damage in hazelnut production areas in Düzce province. The study was carried out in 32 hazelnut orchards having different elevations and different locations of Düzce province. M. melolontha larvae were found in 78.12% of the investigated hazelnut orchards. It was determined that the elevation and land characteristics had no effect on the distribution of the pests. Significant difference was not found in population density for coastal, middle and high elevations. M. melolontha density was 1.44 m2 for hazelnut orchards in Duzce province based on the data obtained from 32 orchards. In some of the orchards, pests were no found, but in some orchards, 10 larvae were found per m2. The pest density was fluctuated between 3.00 and 0.22 larvae per m2, depending on the locations. It was determined that the number of pests, in 9.35% of orchards, was found at economic threshold (3 larvae per m2) or above. For the 1st, 2nd and 3rd instar larvae, the average length was 16.14, 25.05 and 37.68 mm, respectively; the average head capsule width was 2.65, 4.22 and 8.54 mm, respectively. As a result of this research, it was determined that population density of common cockchafer was higher than economic threshold for some local areas.