Mutfak kültürü ve mekanının insanın kültürel gelişimi ile ilişkisi üzerine bir analiz
An analysis on the relationship of the kitchen culture and the place of the human with cultural development
- Tez No: 588497
 - Danışmanlar: DOÇ. ÖZKAL BARIŞ ÖZTÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnsanoğlunun gelişim süreciyle birlikte başlayan mutfak kültürü, bu süreçten bağımsız düşünülemez. İlk çağlardan itibaren mutfak kavramını beraberinde getiren beslenme ihtiyacı, insanın yaşadığı ortamda özel bir mekân olarak algılanmasını sağlamıştır. Bu özel pişirme mekânları, ateşin evcilleştirilmesi sonucunda, toplum kültürünün önemli bir unsuru olarak yüzyıllar boyunca gelişimini sağlamıştır. Bu bağlamda bakıldığında, mekân olarak mutfağın insanın kültürel gelişimi açısından son derece önemli bir unsur olduğu görülmektedir. Tarihsel süreç olarak mutfağın kültürel anlamda gelişimini inceleyerek bunun insanlık üzerindeki etkilerini ortaya çıkaran bu çalışma insan, kültür ve mekân arasındaki ilişkinin toplumsal gelişim açısından ne kadar önemli bir öğe olduğu üzerinde yoğunlaşarak bir analiz ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The culinary culture, which started with the human development process, can not be considered independent from this process. The need for nutrition, which brought the concept of cuisine from the first ages, has been perceived as a special place in the human environment. As a result of the domestication of fire, these special cooking spaces have provided the development of centuries as an important element of society culture. In this context, it is seen that cuisine is a very important element in terms of human cultural development. This study, which examines the cultural development of the cuisine as a historical process, reveals its effects on humanity and presents an analysis by focusing on how important the relationship between man, culture and space is in terms of social development.