Yöneticilerin liderlik tarzları ile duygusal zeka ilişkisinin incelenmesi üzerine sivil havacılık sektöründe bir araştırma
A research in civil aviation sector on the relationship between managers' leadership styles and emotional intelligence
- Tez No: 588499
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NARMAN KUZUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında, liderliğin değişen yüzü ile birlikte duygusal zeka kavramının bireyler açısından taşımış olduğu anlam dikkatli bir şekilde incelenmektedir. İki kavramın da literatürdeki yansımalarına bu çalışmada yer verilmektedir. Çalışmanın son bölümünde, çalışmanın konusunun pratikteki yansımalarının ne şekilde olduğunun anlaşılması adına bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında yöneticilerin liderlik tarzları ve duygusal zekâ ilişkisinin ortaya konması amaçlanmaktadır. Buna bağlı olarak, araştırma kapsamında İstanbul ilinde bulunan sivil havacılık sektöründeki farklı yönetici pozisyonuna sahip kişilere anket uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan değişkenler, duygusal zekâ ve alt boyutları olan iyimserlik ve ruh halinin düzenlenmesi, duyguların kullanılması ve duyguların değerlendirilmesinden meydana gelmektedir. Diğer bir değişken ise yöneticilerin liderlik tarzları olup, dönüşümcü liderlik, etkileşimci liderlik, serbest bırakıcı liderlik ve liderlik kazanımları alt boyutlarından oluşmaktadır. Araştırma içerisinde elde edilen sonuçlara bakıldığında, liderler açısından önem arz eden ve üzerine odaklanılması gereken iki önemli unsur bulunmaktadır. Bunlardan ilki, başarılı bir liderlik mekanizması için empatiye ve liderin çevresindeki bireylerin önemli olduklarının hissettirilmesine son derece güçlü bir şekilde ihtiyaç duyulması ile ilgilidir. Araştırmada ön plana çıkan ikinci bir önemli unsur liderlerin, duygusal zeka özellikleri dahilinde, çözüm odaklı hareket etmeleridir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the changing face of leadership along with the meaning of the concept of emotional intelligence has been carefully examined. The reflections of the two concepts in the literature are included in this study. In the last part of the study, a research has been carried out to understand the implications of the subject of the study in practice. In the context of the research, it is aimed to present the current leadership approaches of managers, leadership styles of managers and emotional intelligence. Accordingly, the survey was applied to the individuals within different managerial positions in the civil aviation sector in Istanbul. The variables used in the research are composed of emotional intelligence and sub-dimensions of optimism and mood regulation, use of emotions and evaluation of emotions. Another variable is the leadership styles of executives, and it consists of the sub-dimensions, which are namely transformational leadership, interactional leadership, liberating leadership and leadership gains. When the results obtained in the research are considered, there are two important elements which are important for the leaders and need to be focused on. The first concerns the need for empathy for a successful leadership mechanism and an extremely strong need to make individuals feel that they are important. A second important element that comes to the forefront in the research is that the leaders behave solution-oriented within the characteristics of emotional intelligence.