Çocuklarda kaudal analjezide bupivakain-klonidin kullanımı
  1. Tez No: 58855
  2. Yazar: SUAT ÖZER ÖNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELVAN TERCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Çocuklarda kaudal analjezi, basit ve güvenilir olup komplikasyon oranı düşüktür. Çalışmamızda, kaudal blok için %0.25'lik bupivakain HCl'e 1 ug/kg klonidin ilave edildiğinde ortaya çıkabilecek yan etkiler ve sağlanan analjezi kalitesini araştırmayı amaçladık. Yaşları 1-10 arasında, ASA I- II grubu 40 çocuk çalışmaya alındı. Çocuklar rastgele iki gruba ayrıldı. Grup I çocuklara (n=20) 1 ml/kg, %0.25'lik bupivakain HC1; Grup II çocuklara (n=20) 1 ml/kg, %0.25'lik bupivakain HCl+ljig/kg klonidin karışımı ile anestezi indüksiyonundan sonra kaudal blok uygulandı. Ameliyat esnasında S AB ve KAH değerleri: ameliyat sonrasında S AB, KAH. solunum sayısı, ağrı skorları ve yan etkiler kaydedildi. Kaudal blok uygulamasını takiben ameliyat sırasındaki SAB ve KAH, grup H'de grup I'den daha fazla düştü (p0.05).
Özet (Çeviri)
Caudal analgesia is a reliable, widely used and safe technique with less complication ratio in children. In this study, we aimed to compare the quality of postoperative analgesia and side effects following surgery provided by using bupivacaine 0.25% alone and bupivacaine added with 1 p.g/kg clonidine. Forty children ages between 1-10 years, ASA I- II, scheduled for surgery were randomly divided into two groups. Group I (n=20) received 1 ml/kg 0.25% bupivacaine HC1, Group II (n=20) 1 ml/kg 0.25% bupivacaine HC1+ lug/kg clonidine with caudal route after induction. Peroperative sistolic arterial pressure (SAP), heart rate (HR) values, postoperative SAP, HR, respiratory rate, analgesia scores and side effects recorded. Following caudal block peroperative SAP, HR decreases was significant in group II (p0.05).