Çocuklarda postoperatif analjezide, kaudal tramadol uygulamasının kaudal bupivakain/ bupivakain+tramadol ve intravenöz tramadol uygulamaları ile karşılaştırılması
The Comparison of caudal tramadol with caudal bupivacaine/ bupivacaine+tramadol and intravenous tramadol administration in the postoperative analgesia in children
  1. Tez No: 88226
  2. Yazar: H. MURAT GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZCENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Anesthesiology and Reanimation, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Çocuklarda tek doz intravenöz ve kaudal tramadol ile kaudal bupivakain, bupivakain+tramadol uygulamalarının postoperatif ağrı tedavisindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamız, postoperatif analjezi amacı ile 1-5 yaşları arasında ASA l-ll grubu 126 çocukta, etik komite izni alınarak gerçekleştirildi. Hastalarımız rastgele 6 eşit gruba ayrıldı. Grup l'de postoperatif kaudal tramadol, grup İlde preoperatif kaudal tramadol, grup Hide postoperatif intravenöz tramadol, grup IVde postoperatif kaudal tramadol+bupivakain, grup Vde postoperatif kaudal bupivakain, grup Vl'da ise preoperatif intravenöz tramadol uygulandı. Ağrı, pediatrik objektif ağrı skalası (POPS) ile değerlendirildi. Sedasyon, sedasyon 5 puan testi ile değerlendirildi. Grupların yaş, ağırlık, hemodinamik ve solunum parametreleri arasında fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE COMPARISON OF CAUDAL TRAMADOL WITH CAUDAL BUPIVACAINE / BUPIVACAINE + TRAMADOL AND INTRAVENOUS TRAMADOL ADMINISTRATION IN THE POSTOPERATIVE ANALGESIA IN CHILDREN Our aim was to compare the effect of one dose caudal and intravenous tramadol, caudal bupivacaine and bupivacaine+tramadol on the management of postoperative pain in children. One hundred twenty six children in ASA groups l-ll, between the ages of 1 and 5 were evaluated for postoperative pain with the permission of the ethics committee. Our patient were divided into 6 groups randomly. Groups and administration routes were as follows: In group I postoperative tramadol caudally, in group II preoperative tramadol caudally, in group III postoperative tramadol intravenously, in group IV postoperative bupivacaine+ tramadol caudally, in group V postoperative bupivacaine caudally, in group VI preoperative tramadol intravenously. Pain was evaluated using the paediatric objective pain scale (POPS). Sedation was evaluated with the 5 point test. There was no difference among the age, weight, hemodynamic and respiratory parameters of the groups.