İnguinal bölgedeki pediatrik cerrahi girişimlerde kaudal anestezi uygulaması
Caudal anesthesia for pediatric inguinal surgery
  1. Tez No: 59436
  2. Yazar: YURDANUR DEMİREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışmada pediatrik yaş grubunda UİH, BİH, UİT ve BİT operasyonu sırasında kaudal yoldan verilen %0,25 bupivakain, %0,125 bupivakain, %0,25 bupivakain + klonidin, %0,125 bupivakain + klonidin kombinasyonları karşılaştırılarak, intraoperatif inhalasyon anestetik ihtiyacı, analjezi kalitesi, postoperatif ek analjezik gereksinimi, yan etkiler açısından fark olup olmadığının belirlenmesine çalışılmıştır. Çalışma, standart bir kaudal anestezi tekniği kullanılarak, 68 çocuk üzerinde gerçekleştirilmiştir. 2 ay - 13 yaş arasında, mental retardasyonu ve ek patolojisi olmayan çocuklar çalışma kapsamına alınmıştır. Çocuklar rasgele 4 gruba ayrıldı. 1. gruba %0,25 bupivakain, 2. gruba %0,125 bupivakain, 3. gruba %0,25 bupivakain + 1 ng/kg klonidin, 4. gruba %0,125 bupivakain + 1 ng/kg klonidin verildi. Volüm 1 ml/kg'dan ayarlandı (maksimal volum 30 mi). Postoperatif 30, 60, 90, 120, 180, 240, 300 ve 360. dk. da Observer Pain Scala, Pain Scoring System, Modified Pediatric Objective Pain Scala, VAS ve Wong- Baker Faces Rating Scala kullanılarak ağrı ölçümü yapıldı. Ek parasetamol dozu 20 mg/kg/gün olarak hesaplanarak verildi. Postoperatif birinci ve ikinci gün analjezik ihtiyacını hastanın ailesi belirledi. Hasta taburcu edilmeden önce aile bilgilendirildi ve form verilerek doldurmaları istendi, iki gün sonra kontrole çağrıldı. Bu formdaki bilgiler ile hastanın postoperatif iki gün içindeki analjezik ihtiyacı, uyku durumu, uyku süresi, aktivitesi, iştahı belirlendi. Sonuçta, % 0,25 bupivakaine klonidin ilave edilen grupta, klonidin ilavesinin analjezi süresini artırdığı ve motor blokaj süresini uzattığı saptandı. % 0,125 bupivakain grubunda hiç analjezik gereksinimi olmayan hasta sayısı fazla ve ek analjezik ihtiyacı az gibi görünsede, bunun tamamen operasyon cinsinden kaynaklandığı kanısına varıldı. Geç solunum depresyonu, kaşıntı gözlenmedi. %0,25 bupivakain grubunda bir hastada motor tam blok, dokuz hastada yerçekimine karşı ayakta duramama saptanırken, %0,125 bupivakain grubunda iki, %0,25 bupivakain + klonidin grubunda ise üç hastada karşılaşıldı, %0,125 bupivakain + klonidin grubunda hiç motor blok gelişmedi. Hiçbir hastada üriner retansiyon görülmedi, sadece %0,125 bupivakaine klonidin eklenen grupta bir hastada idrar inkontinansı oldu. Bulgularımız kaudal yolla uygulanan %0,25 bupivakain + klonidin kombinasyonunun solunum depresyonu yapmaksızın analjezi süresini artırdığını göstermektedir.Aynı zamanda %0,125 bupivakain ile yeterli sensoryal blokaj ve minimal motor blokaj geliştiği, özellikle unilateral inguinal hemilerde mükemmel analjezi sağlandığı, %0,125 bupivakaine klonidin ilavesi ile bilateral inmemiş testis operasyonunun postoperatif döneminde yeterli analjezi sağlandığı, %0,25 bupivakain ve %0,25 bupivakaine klonidin ilave edilen gruba göre bulantı-kusma insidansının ve analjezik ihtiyacının belirgin bir artış göstermediği ve motor blokaj gelişmediği yolundadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, in the pediatric age group, the combinations of bupivacain 0,25%, 0,125% with the addition of clonidine applied caudally are compered according to intraoperative need for anesthetics, the quality of analgesia, postoperative need for analgesics and side effects. The study is done on 68 pediatric patient using standart caudal anesthesia technique. Children between 2 months-13 years of age without mental retardat and additional pathology are included in the study. Patients were randomly selected in to 4 groups. Group 1 recieved bupivacaine %0,25, group 2 recieved bupivacaine %0,125, group 3 recieved bupivacaine %0,25 + clonidine 1 jig /kg and group 4 recieved bupivacaine %0,125 + clonidine 1 jig /kg. Volume of the injection was 1 ml/kg (maximum 30 ml). In the postoperative 30, 60, 120, 180, 240, 300, and 360 minutes O.P. S., P. S. S., MPOPS, VAS and WBFRS used for pain scales. Paracetamol 20 mg/kg/day is used for additional analgesic according to the patients needs. In the postoperative first and second day patients own family judged for the analgesic dose.Two days later patients are called back for a control and analgesic need, durations of sleep, activity and appetite is asked during this period. As a result, in the group 3, the addition of clonidine is found to increase duration of analgesic and motor blockage. In the 0,125% bupivacaine group even though number of patients who need for analgesic seemed to be lower, this is linked to the type of operation. Late respiratory depression and itching is not observed. In the bupivacaine %0,25 group, one patient showed complete motor blockage, 9 patients could not stand up against gravity.Two patients in group 2, 3 patients in group 3 showed motor blockage. No patients in group 4 had motor block. None of the patients showed urinary retension. Our findings reveal that caudally administered bupivacaine %0,25 + clonidine combination provide longer duration of analgesia without of respiratory depression. At the same time we found that bupivacaine 0,125% provides enough sensorial and minimal motor blockage, especially in the unilateral inguinal hernial surgery, addition of clonidine to 0,125% bupivacaine provides enough analgesia in the bilateral undescendent testis operations.