Toplumsal cinsiyet rollerinin iş aile yaşam dengesi tartışmaları ile yeniden üretimi
Reproduction of gender roles by work family life balance discussions
  1. Tez No: 588591
  2. Yazar: BURCU CANDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAGİHAN DURUSOY ÖZTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma kadınların çalışma yaşamına girmeleri ile birlikte, iş ve aile yaşamının uyumlaştırılmasında yaşanan çatışmaları ve dengeyi sağlamak amacıyla yaşanan sorunları toplumsal cinsiyet bakış açısı temelinde ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu anlamda, çalışmada mavi ve beyaz yakalı olmak üzere toplam 44 kadın ve erkek katılımcı ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Bu anlamda hem beyaz hem de mavi yakalı kadın çalışanların iş aile yaşam dengesinin sağlanmasında sorunlar yaşadıkları, iş-aile çatışmasının son yıllarda giderek arttığı, yeterli uyumlaştırma çalışmalarının olmadığı ve toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizlikleri ekonomik ve eğitim durumu ne olursa olsun çalışan tüm kadınların hissettiği bulgulanmıştır. Araştırmada ayrıca sosyal destek ile iş aile yaşam çatışması arasında da negatif bir ilişki olduğu ortaya çıkmaktadır. Aile ve örgütün sağladığı sosyal desteğin minimum olduğu durumlarda yaşanan iş aile yaşam çatışmasının daha fazla olduğu gözlemlenmektedir. Bu bağlamda çalışanların iş aile yaşam çatışmasını yaşamamaları amacıyla sosyal desteğinin sağlanması için örgütlere ve aile bireylerine önemli roller düşmektedir. Çatışmayı minimize etmek için uyumlaştırma politikalarının geliştirilmesi, aile içinde iş dağılımının bireylere eşit yayılması, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Through a social gender point of view, this study aims to Show the conflicts which arise in alignment of work and family life and the issues which are had to provide a balance along with the participation of women in work life. Therefore 44 blue and white-collar women and men participants in total are deeply interviewed. Thus, it is shown that not only White-collar but also blue-collar women have troubles in having a balance between work family and life, in recent years the conflicts between work and family has increased step by step, there isn't adequate alignment practice and all women feel the inequality regardless of their educational background. Furthermore in the study it is appear that there is a negative relationship between social support and the conflict of work and family life. It is observed that when the support provided by family and organization is minimum, there is more conflict of work life family. In this sense, to provide social support organizations and family members have very important roles for workers not to experience the conflict of work family life. To minimize the conflict, the alignment policies must be developed, the work distribution must be shared equally among family members and also social gender inequality must be eliminated.