İşkoliklik ve tükenmişlik sendromu üzerine bir çalışma; kamu sektöründe çalışan taşeron işçiler
A study on workaholicity and burnout sydnrome; subcontractors working in the public sector
- Tez No: 588627
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, kamu sektöründe çalışan taşeron işçilerin tükenmişlikleri üzerinde işkolikliğin etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmaya yönelik tercih edilen model, betimsel ve ilişkisel olan tarama modelidir. Verilerin toplanması, İstanbul ilinde kamu kurumlarında sözleşmeli olarak çalışmakta olan 149 işçinin katılımı ile sağlanmıştır. Verilerin elde edilmesinde Kişisel Bilgi Formu, Tükenmişlik Ölçeği ve İşkoliklik Ölçeğinin toplanması sağlanmıştır. Analizlerin gerçekleştirilmesi ise Korelasyon Analizi, Bağımsız Örneklemler T-Testi ve ANOVA testi aracılığıyla yapılmıştır. Analizler sonucunda elde edilen bulgular, çalışmakta olan taşeron işçilerin yaşadığı işkoliklik düzeyinin aile yanında yaşama durumuna, mesleğini isteyerek seçme durumuna, maaş dışında yardım alma durumuna göre farklılık göstermediğini, ancak cinsiyet. medeni durum, oturulan konut türü, eğitim, taşeron uygulamasının geleceği ile ilgili görüşlere, sendika üyeliğine göre farklılık gösterdiğini belirtmektedir. Bulgulara göre taşeron olarak çalışan işçilerin yaşadığı tükenmişlik düzeyinin, aile yanında yaşama durumuna, maaş dışında yardım alma durumuna, sendika üyeliğine göre farklılık göstermezken cinsiyet, medeni durum, eğitim,oturulan konut türüne, mesleğini isteyerek seçme durumuna, taşeron uygulamasının geleceği ile ilgili görüşlere göre farklılık gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of workhaolism was examined on the burnout of contract workers working in the public sector. The model preferred for his research is the demonstrative and relational survey model. The data collected by the participation of 149 contracted public sector workers in Istanbul. To obtain the data, Personal Information Form, the Burnout Scale and Workaholic Scale were adapted to measure the burnout of workers.. The analysis was carried out through Correlation Analysis, Independent Sampling T-Test and ANOVA test. The findings obtained from the results of analysis show that the level of workhaolism of working contract workers does not differ according to cases of the family living status, residential type, occupational choice, vocational assistance, and sex ,marital status, educational status, subcontracting opinions abou tthe future differ according to the trade union membership. According to findings, the level of burnout experienced by subcontracted workers is not related to, living with family, receiving assistance other than salary, difference in union membership, and sex, residence in residence, educational status, willingness to choose occupation,marital status the opinions of future possibilities of subcontract workers do effect on the burnout levels differently.