Kültür – sanat ilişkisi bağlamında resim eğitimi
Painting education in the context of culture-art
- Tez No: 588626
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kültürün ne denli önemli olduğunu, antropologların yıllarca süren geniş çaplı araştırmalarından da anlaşılacağı üzere kültürü sanattan ayrı tutmanın imkânsız olduğu anlaşılmaktadır. Bu anlamda sanatın kültür, kültürün yaşam biçimine dönüşmesini ele alan araştırmamız, sanatseverlere ve antropoloji meraklılarına konu hakkında bilgi vermektedir. Sanatın, günlük yaşama zevk katmanın yanında daha birçok işlevi bulunmaktadır. Çoğu zaman bu işlevlerle hayatımızı belli bir düzene koyar ve davranışlarımızı belirleriz. Çünkü söylenceler, hikâyeler kültürlerin birer yansıması ve biz sözlü sanat yoluyla bunu gelecek kuşaklara aktarmaktayız. Gelenek ve görenekler bu şekilde kültür ve sanat yoluyla sonraki kuşaklara aktarılır. Bu çalışmada sanatseverler ve antropoloji meraklıları, sanatı kültürel antropoloji penceresinden izleyerek kültürel farklılıkların sanat eserleri üzerindeki etkisini görme imkânına sahip olacaktır. Sanatın ve sanat eserinin topluma yansıması ve her bir kültürün sanatı farklı yansıtmasının sebeplerini ortaya koyan bulgular elde ettiğimiz bu çalışmada antropolojinin önemli bir yere sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Araştırmanın verilerine ilişkin bulgular; sanat, sanat yapıtları, antropoloji ile ilgili kitap dergi vb. kaynaklardan toplanmış ve öğrenci görüşleri dikkate alınarak bir yorum yapılmıştır. Resim eğitimi (görsel sanatlar) dersinin ilin kültürel yapısından yararlanması düşüncesi ile ilgili öğrenci görüşleri alınmış ve bu konuda önerilerde bulunulmuştur Öğrencilerden bu sorular karşısında objektif cevapları alınmış ve bu cevaplar yaşadıkları yerin özellikleri çerçevesinde olmuştur. Yaşanılan yerin coğrafi özellikleri ve koşulları doğrultusunda sanat yapıtının üretildiği ve sanat eğitiminin bu doğrultuda önemi belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Accordingto the anthropologists' extensive researchs during the history culture can not be diverge from art. In this sense, the thesis brings light for art lovers and anthropology-savvies in terms of art-culture and transformation of culture to the life style. Art puts the joy to the daily life beside advantages in the almost every area of the life. It puts life in a order and detemines behaviours. Because fabulations and tales are reflections of cultures and a way as a verbal art to transplant these wealths to the next generations. Customs and traditions are transfered to the other generations with art and culture. In this study readers will have oppurtinty to understand the impact of cultural diversity on artwork from the point of cultural anthropology of art.