71 numaralı mufassal Tahrir Defterine göre Ardanuç Sancağı
Ardanuç Starboardaccording to the detail Cadastral Record Book numbered 71
  1. Tez No: 588648
  2. Yazar: TUĞBA GÜNEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN DOĞANTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Artvin ilinin ilçesi olan Ardanuç bölgesi tarih boyunca birçok medeniyetin uğrak bölgesi olmuştur. M.Ö 5000 lere dayanan Ardanuç geçmişi sırasıyla Hurriler, Urartular, Sakalar, Sasaniler, İslam devletleri, Selçuklular ve Osmanlı Devleti'nin himayesine girmiştir. XVI. yüzyılda'da bölge Osmanlı Devleti'nin en fazla ilgilendiği yerlerden biri olmuştur. Doğu tarafında Gürcistan ve Trans Kafkasya Osmanlı-Safevi için önemli stratejik konuma sahip yerlerden biriydi. Diğer önemli etkenlerden biri de ticari yollar üzerinde bulunması idi. Orta Asya ile iletişime geçebilmek için Kafkasya'dan geçmek gerekirdi. Karadeniz hâkimiyetini ele geçirmek ve aynı zamanda İpek yolu'nu kontrol altına almak, ticareti elinde tutabilmek için Kafkasya'ya hâkim olmak gerekirdi. Kanuni Sultan Süleyman, Doğu Seferlerini yaparak bölgede hâkimiyetisağlamıştır. Sultan III. Murad döneminde Çıldır savaşı ile Gürcistan kapıları Osmanlı Devleti'ne açılmıştır. 4 Temmuz 1579'da Çıldır eyaletinin kurulması ile birlikte Artvin, Ahıska, Ahılkelek ve çevresini içine aldığı geniş bir idari yapı kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ardanuç is a district of Artvin, located in the Eastern Black Searegion. It was invaded by many civilizationst hroughout history. Thishistory, which dates back to 5000 BC, will come under the protection of the Hurrian, Urartian, Saka, Sassanid, İslamic states, Seljuk and the Ottoman Empire. In the 16th century, there gion would be one of there gion would be one of the places of interest of the Ottoman Empire. On the eastern side, Georgia and the Transcaucasia were one of the mostimportant strategic locations for the Ottoman-Safavid. Another important factor was its presence on commercia roads. In order to communicate with Central Asia, it was necessary to pass through the Caucasus. In order to take control of the Black Sea and at the same time to control the silk Road and to hold the trade, it was necessary to hold the trade, it was necessary to dominate the Caucasus. Suleiman the Magnificent, by means of the Eastern Expedition, would assert dominance in theregion. Theconquest of Georgia would be possible fort pense he Ottoman Empire after Sultan Murad III. Won Battle of Çıldır. On Jully 4, 1579, with the establish ment of Çıldır province, a large adminis tratives tructure was establishedinc luding Artvin, Ahıska, Ahılkelek anditsenvirons.