Köpek spermasının farklı oranlarda glycerol içeren sulandırıcılarda dondurulması
Freezing of dog semen with extenders containing various amounts glycerol
  1. Tez No: 58865
  2. Yazar: ALPER BARAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İ. KAMURAN İLERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
64 9. ÖZET: Çalışmada canlı materyal olarak, saf ırk, damızlık, 2 yaşlı 5 adet (Alman Kurt, Buldog, Chow chow, Sibirya Husky, New Foundland) erkek köpek kullanıldı. Araştırma süresince, parmak maniplasyonları tekniği uygulanarak haftada iki kez olmak üzere toplam 50 ejakülat alındı. Hacim, motilite, yoğunluk, canlı spermatozoa, pH ve morfolojik muayenelerden oluşan spermatolojik özellikler saptandı. Alınan sperma 2 eşit hacime ayrılarak %1 glikoz, %10 yumurta sarılı yağsız sütlü sulandırıcı ve %1.78 sitrik asit, %1.25 fruktoz'lu Tris (%3.2) sulandırıcısı ile oda ısısında 1:1 oranında sulandırıldı. 2 saatte 5°C'ye soğutulan süt ve Tris sulandırıcıları ile sulandırılmış spermalar yine iki eşit hacime ayrıldılar. Finalde, Tris sulandırıcısı %4 - %7 gliserollü ve sütlü sulandırıcı %4 - %7 gliserollü olacak şekilde gliserolizasyon işlemi uygulanarak 4 grup oluşturuldu. Beş farklı ırk köpeğe ait spermaların motilite ve anormal spermatozoa oranları her aşamada değerlendirildi. Sperma oda ısısında sulandırıldıktan sonra ve 5°C'ye soğutulduktan sonra yapılan incelemelerde sulandırıcılar arasında önemli bir fark saptanmadı. Gliserolizasyon sonrası en yüksek motilite %79.80±6.14 ile %4 gliserollü Tris sulandırıcısında bulunurken, en düşük motilite %59.70±9.65 ile %7 gliserollü süt sulandırıcısında elde edildi (n=50). En yüksek akrozomal ve toplam morfolojik bozukluklar, %7 gliserollü süt ve Tris sulandırıcılarında saptandı. 2 saatlik ekilibrasyon sonrasında da belirtilen spermatolojik özellikler aynı doğrultuda elde edildi.
Özet (Çeviri)
65 10. SUMMARY Five male dogs of various breeds at 2 years of age were used in the study. During the study, two ejaculates per week and total 50 ejaculates were collected from each male by digital manipulation technique. Spermatological evaluations as volume, motility, spermatozoa concentration, live spermatozoa rate, pH and morphologic examinations were carried out. Semen was divided into two equal parts. One part was diluted with skimmed milk extender containing 1% glucose and 10% egg yolk, and the other part with Tris (3.2%) extender containing 1.78% citric acid, 1.25% fructose at rate 1:1 at room temperature. Semen extended with milk and Tris extenders and cooled to +5°C in two hours were divided again into two equal parts. Both samples were undergone to glycerolisation in such a manner to have Tris extender with a final 4-7% glycerol and milk extender with a final 4-7% glycerol. Motility and abnormal spermatozoa rates of the semen of 5 different dog breeds were evaluated at every stage. No significant difference between the extenders was observed during the examinations after the dilution of semen at room temperature and cooled to +5°C. Highest motility after glycerolisation was obtained from the 4% glycerol containing Tris extender as 79.80±6.14% and lowest motility was obtained from the 7% glycerol containing milk extender as 59.70±9.65% (n=50). Highest acrosomal and total morphological defects were observed in 7% glycerol containing extenders. After 2 hours equilibration period same spermatological results were taken.