Trauma and alienatıon in the war novels of Ernest Hemıingway, Kurt Vonnegut and Tim O'Brien
Ernest Hemingway, Kurt Vonnegut ve Tim O'Brien'ın savaş romanlarında travma ve yabancılaşma
- Tez No: 588679
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezin konusu Amerikan edebi yazını içinde anlatı bağlamında ayrı bir yere ve öneme sahip olan Amerikan savaş romanlarının içermektedir. Bir edebi janr olarak ele alındığında savaş romanları gerek asker gerek sivillerin savaş tecrübelerini aktaran ve savaşın birey ve toplum üzerindeki etkilerini birçok yönüyle tartışan metinler olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Amerikan edebiyat tarihinin yakın geçmişine bakıldığında, özellikle romantizmden realizm ve modernizmden postmodernizm akımlarına geçişte, Amerikan İç Savaşı, Birinci Dünya Savaşı, İkinci Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş sürecine bağlı olarak gerçekleşen Vietnam Savaşını ele alan yazarlarda ve ürettikleri eserlerde yansıyan dramatik etkiler ve kalıcı izler bu tezin araştırma konusunu oluşturmaktadır. Ancak travmatize olmuş bireyin tecrübesini ve tanıklık ettiklerini aktarmakta yaşadığı zorluk ve hatta imkansızlık savaş romanlarına da yansımış ve yazarlar bu durumun üstesinden gelmek için farklı üsluplardan yararlanmış ve kendi özgün edebi formüllerini geliştirmişlerdir. Savaş tecrübesi ve travma beraberinde içsel ve sosyal yabancılaşmayı getirmiştir. Bireyler kendi özlerine ve/veya topluma karşı soyutlanma içine girmiş ve bu durum başta savaş olmak üzere yaşama dair birçok felsefi, varoluşsal ve toplumsal meseleyi sorgulamalarına yol açmıştır. Bu bağlamda Amerikan savaş romanları arasında Ernest Hemingway'in Birinci Dünya Savaşı'nda geçen romanı Silahlara Veda; Kurt Vonnegut'un İkinci Dünya Savaşı'nda geçen Mezbaha No.5; ve Tim O'Brien'ın Vietnam Savaşı'nda geçen Paris Yolunda adlı eserleri ayrı bir öneme sahiptir. Klasik bir filoloji ve edebiyat incelemesi yaklaşımı içinde kavram olarak seçilen travma ve yabancılaşma kuram ve tanımlamaları ele alınmış, romanların çözümlenmesinde anahtar işlevi görmüşlerdir. Bu doğrultuda tezimizin kuramsal bölümünde bu iki yaklaşımın oluşturduğu paradigma ortaya konulmuş, roman okuma ve çözümlemelerde bu kavramların gönyesiyle edebi bir izlence ve inceleme yapılması imkanı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this dissertation involves American war novels which have a distinctive and significant place in American literature. When considered as a literary genre, war novels appear as texts that convey the war experiences of both soldiers and civilians, and discuss the effects of war on individuals and society in various aspects. Looking at the recent history of American literature; especially in the transition from romanticism to realism and modernism to postmodernism; the literature revolving around American Civil War, the First World War, the Second World War and Vietnam War has great significance. Moreover, the difficulty and even the impossibility of the narrative of the traumatized individual's experience has been reflected in war novels, and the authors have used different styles and developed their own authentic literary formulas to overcome this obstacle. War experience and trauma bring along social and self alienation. Individuals have been isolated from their own self and/or society and this has led them to question many philosophical, existential and social issues of life. In this context, the American war novels including Ernest Hemingway's A Farewell to Arms, set in the First World War; Kurt Vonnegut's Slaughterhouse-Five, set in the Second World War; and Tim O'Brien's Going After Cacciato, set in the Vietnam War have been breakthrough works among their contemporaries. In the light of the classic philological and literary approach, the concepts of trauma and alienation are the key scopes to analyze the novels mentioned above. In this sense, the paradigm of trauma and alienation form the theoretical basis of this dissertation. These three American war novels, written in different literary styles and set in different battles, reveal the individual experiences upon the social context in the scope of their shared foundations of trauma and alienation.