Halife Yusuf Beyazidi'nin 'Kitâbu'l-Ferâiz min Dureri'l-Ğarâiz' adlı eseri ve medrese merkezli ferâiz literatürü içerisindeki yeri
The book of Khalifa Yusuf Beyazidî which is 'Kitâbu'l-Ferâid min Düreri'l-Ğerâid'aAnd its place in the madrasa-centered literature
- Tez No: 588681
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMETULLAH SAMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İslamda ferâiz ilmi büyük bir önemi haizdir. Çünkü ölen kişinin malının adaletli bir şekilde taksim edilmesi hem mûrisin hem de varîslerin arzusudur. İslam miras hukukunda terikeden hangi vârisin ne kadar pay alacağı Kitab, sünnet ve icmâ' ile belirlenmiştir. Büyük âlimler müstakil miras hukuku ile ilgili eserler vermişlerdir. İslâm miras hukuku ferâiz adıyla medreselerde okutulan dersler arasında yerini almıştır. Çalışmanın giriş kısmında araştırmanın konusu, amacı ve araştırmanın yöntemi ele alınmıştır. Birinci bölümde öncelikle Halife Yusuf'un hayatı ve esereleri üzerinde durulmuş ve müellifin eserlerinin içeriğine kısaca değinilmiştir. Daha sonra medreselerin tarihçesi, medreselerde genel olarak okutulan dersler ve ferâiz kitapları ele alınmıştır. Buna el olarak medreselerde okutulan ferâiz eserleri üzerinde yapılan çalışmalar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Halife Yusuf'un Kitâbu'l-Ferâid Min Dureri'l-Ğaraid isimli eseri ele alınmıştır. Eser medreselerde okutulan diğer eserler ile kıyaslanmış, bu eserlerle benzerlikleri farklılıkları ele alınmıştır. Bu eserdeki bütün konular tek tek ele alınıp bölüm başlıkları konulup, ferâiz melelerindeki örneklerin tahlil ve çözümlemeleri tabloyla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Feraiz is of great importance in Islam. Because the distribution of the goods of the deceased in a fair manner is the desire of both the heir and the heirs. In Islamic law of inheritance, the inheritance of which heir will receive is determined by the Kitab, sunnah and icmâ '. Great scholars have produced works of art. Islamic inheritance law has taken its place among the courses taught in madrasas under the name of ferâiz. In the introductory part of the study, the subject, aim and method of the research are discussed. In the first chapter, the history of the madrasas, the courses taught in the madrasas, the lectures in the madrasas are examined. Afterwards, the works on the works and the works that are taught in madrasas are discussed. In the second part, life and works of Caliph Yusuf are studied. The contents of his works are briefly mentioned. In the third chapter, Khalıfa Yusuf's Kitâbu'l-Ferâid Min Dureri'l-araaraid is discussed. The work was compared with the other works taught in the madrasas and their similarities and differences were discussed. All the subjects in this work are handled one by one and chapter titles are put. The analysis and analysis of the samples in the freelance melee are shown in the table.