Hadislerde sâliha kadın (Buhârî örneği)
İn hadiths women morality (Bukhari exapmle)
- Tez No: 588685
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamızın içeriği sâliha bir hanım olmayı, Hz. Peygamber(s.a.v.)'in hadis ve sünneti çerçevesinde ele almaktır. Bu bakımdan birinci bölümde İslâm öncesi dönemde kadına verilen değer ve kadının toplumsal statüsü üzerinde durulmuştur. Nitekim İslâm öncesi yaşanan olumsuzluklar bilinmelidir ki İslâm sonrası düzelmeler fark edilebilsin. İkinci bölümde ise İslâm dininin kadını, içinde bulunduğu kötü durumdan kurtarmasından ve ona verdiği hürriyetten bahsedilmiştir. Böylece İslâm öncesi kadının durumunu ve İslâm sonrası kadının durumunu kıyaslamak mümkün olacaktır. En nihayetinde üçüncü bölümde ise kadınlara bu kadar değer veren Allah (c.c.) için yaşamaktan ve ona layık bir kul olmaktan bahsedilmektedir. Bu kulluğun nasıl yapılacağı konusunda ise rehber olarak Hz. Muhammed (s.a.v.)'in hadis-i şerifleri ölçü alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The content of our study is to be a righteous lady, Hz. The Prophet (s.a.v.) Had in the framework of the hadith and Sunnah. In this respect, in the first chapter, the value given to women in the pre-Islamic period and the social status of women are emphasized. As a matter of fact, the negativities experienced before Islam should be known so that the improvements after Islam can be noticed. In the second part, it is mentioned that the Islamic religion rescues the woman from the bad situation and the freedom she gives to her. Thus, it will be possible to compare the situation of pre-Islamic women and post-Islamic women. Finally, in the third chapter, it is mentioned that living for Allah (c.c.) Who values women so much and being a worthy servant. How to make this servant as a guide Hz. The hadiths of Muhammad (s.a.v.) Were measured.