Mustafa b. Yusuf el-Kâdirî ve es-Seyfü'l-Meslûl li-Reddi'l-Cehûl adlı eseri
Mustafa b. Yusuf al-Kadiri and His as-Sayfu'l-Maslool li-Raddi'l-Jahool book
  1. Tez No: 588693
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYİT ALİ GÜŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Osmanlı döneminde şerh literatürünün büyük bir yere sahip olduğu inkâr edilemez bir gerçektir. Tutulan bu önemli yer sebebiyle de hadis alanında yazılan müstakil eserler pek nadir sayılmıştır. Ancak, başta Türkiye'de olmak üzere, dünyanın birçok ülkesinde bulunan kütüphanelerde gün yüzüne çıkmayı bekleyen ve bu düşünceyi değiştirecek nice eserler bulunmaktadır. Yazma eserlerin daha yoğun bir şekilde incelenmesi neticesinde birçok önemli ilmî şahsiyetin yanı sıra, değerlerine değer katacak olan birçok eserin meydana çıkacağına inanmaktayız. Bu doğrultuda kaleme aldığımız çalışmada, XVIII. asırda yaşamış olan Mustafa b. Yusuf adlı bir Osmanlı muhaddisi, yazma nüshalarına muttali olabildiğimiz es-Seyfü'l-meslûl li-reddi'l-cehûl adlı eseri aracılığıyla tanıtılmaya çalışılmıştır. Mustafa b. Yusuf'un bu eserinde, tek hadis şerhinden ziyade, bir hadise verilen hükmün izahı yapılmaktadır. Osmanlı döneminde benzerini bulamadığımız bu eser ise önemli bir örnek niteliği taşımaktadır. Böylece bu eserin incelenmesi sonucunda, XVIII. asırda yetişmiş ve yaşamış bir Osmanlı muhaddisinin hadis ilmi alanındaki görüşleri ortaya konmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
It cannot be denied that the commentary literature upheld an important place within the Ottoman era. Due to this intensity it is considered for minimal studies to be written in the science of hadith. However, starting from Turkey there is yet many libraries around the world that contain studies awaiting to be brought to day light that is going to change this conception. Other than identifying and acknowledging important individuals of sciences we also believe that their expertise and value will be further appreciated as a result of a wider intensive examination in manuscripts of their studies. With this said, the study that we have taken into account is written in the 18th century by an Ottoman muhaddith named Mustafa b. Yusuf. We have tried to introduce him through the manuscript copies that was acquired from his study named as-Sayfu'l-maslool li-raddi'l-jahool. The methodology of the author's commentary on the hadith is an example of a study based on elaborating its rule and verdict rather than pursuing the tradition of commentating a single hadith. Thus, as a result of this work being analysed, it is aimed for an Ottoman muhaddith opinion regarding matters of the science of hadith to be put forth who lived in the 18th century.