Tip I diyabetli sıçanlarda egzersizin iskelet kası kontraktil özelliklerine etkileri
The effects of exercise on contractile properties of skeletal muscle in type I diabetic rats
- Tez No: 588604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Düzenli fiziksel aktivitenin; obezite, kardiyovasküler hastalıklar ya da diyabet gibi patolojik durumlarda olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Bu çalışma tip I diyabet oluşturulmuş erkek sıçanlarda 4 hafta süreyle uygulanan yüzme egzersizinin iskelet kası kontraktilite özelliklerine etkilerini ortaya koymayı amaçlamıştır. Çalışmada toplam 36 adet erkek erişkin Wistar Albino ırkı sıçan kullanılmıştır. Deney grupları; diyabet, diyabet+egzersiz, egzersiz ve kontrol şeklinde oluşturuldu. Diyabet oluşturmak için streptozotosin (STZ) tek doz 50 mg/kg miktarında intraperitoneal olarak verildi. STZ enjeksiyonu sonrası 4 hafta süreyle diyabet+egzersiz ve egzersiz gruplarındaki hayvanların 1 saat süreyle yüzmeleri sağlandı. Kan glikoz düzeyleri başlangıçta ve sonda ve vücut ağırlığı haftalık olarak ölçüldü. Çalışma sonunda gastroknemius kası izometrik gerim yanıtları in situ belirlendi. Her değişken için ortalama ve ortalamanın standart hatası belirlendi. Verilerin normal dağılımı uygunluğu ve homojen dağılıma uygunluğunun analizi için Shapiro-Wilk ve Levene testleri kullanılmıştır. Vücut ağırlığı ve glikoz değerleri için tekrarlayan ölçümler varyans analizi yapıldı. Diyabet ve egzersizin kas üzerindeki etkilerini değerlendirmek için tek yönlü varyans analizi yapıldı. Diyabet oluşturulan hayvanlarda tek sarsı kuvvet değeri, maksimum izotonik tetanik kontraksiyon ve yorgunluk başlangıç kuvveti azaldı (p=0.001). Pik gerime ulaşma ve gerim kuvveti yarılanma süreleri diyabet ve egzersize bağlı olarak değişmedi (p=0,265 ve p=0,066). Yorgunluk protokolü sonrası üçüncü dakikada alınan tek sarsı kuvveti yanıtının diyabete bağlı olarak azaldığı ve egzersizin bu durumu düzelttiği belirlendi (p=0.002). Diyabetin sıçanlarda iskelet kası kontraktilite özelliklerini olumsuz etkilediği ve egzersizin bu süreçte olumlu etkilerinin olabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
It is well known that regular physical activity has the beneficial effects on several pathological states such as obesity, cardiovascular diseases, and diabetes. The present study aims to investigate the effects of 4 week swimming exercise on contractile properties of skeletal muscle in type 1 diabetic male rats. A total of 36 male adult Wistar Albino rats were used in the study. The groups in the experiment were generated as diabetes, diabetes + exercise, exercise and control. A single dose (50 mg/kg, intraperitoneal) of streptozotocin (STZ) was administered to induce type 1 diabetes. After STZ injection, the rats in group diabetes+exercise and exercise only were subjected to 1 h daily swimming exercise for 4 weeks. The initial and final blood glucose levels and weekly body weight were recorded. In situ isometric tension responses of gastrocnemius muscle were determined at the end of the experiment. The mean and standard error of the mean were determined for each variable. Shapiro-Wilk and Levene tests were used to analyse the normal distribution and homogeneity of variance of the data. Repeated measurements of variance analysis were performed for body weight and glucose values. One-way ANOVA was conducted to evaluate the effects of diabetes and exercise.